Kasklar, Güç Aktarımı (ANSI Z89.1)

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

Kasklar, Güç Aktarımı (ANSI Z89.1)

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından geliştirilen ANSI Z89.1-14 standardı, kasklar için güç aktarımı özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. 2014 yılında yayınlanan bu standardın tam adı şu şekildedir: Endüstriyel baş koruması için Amerikan ulusal standardı.

Kasklar, Güç Aktarımı (ANSI Z89.1)

Söz konusu standart, koruyucu kaskların çeşitlerini, sınıflandırmasını, test yöntemlerini ve performans gereksinimlerini açıklamaktadır. Bunlar, koruyucu kaskların kullanımına ilişkin yasal düzenlemeler hazırlayan yetkililer için önerilen güvenlik gereksinimleridir.

Bu standart, endüstriyel ve mesleki çalışma ortamlarda normal sıcaklık koşullarında ve isteğe bağlı olarak yüksek ve düşük sıcaklıklarda ve ters pozisyonda giyildiği zaman, kullanılan koruyucu kasklar için minimum performans ve etiketleme gerekliliklerini açıklamaktadır. Ayrıca, yüksek görünürlüklü kasklar için gereksinimleri de içermektedir. Keza tüm bu gereksinimleri değerlendirmek amacı ile test yöntemleri açıklamaktadır.

Bu standardın gerekliliklerine uygun kasklar, hem tip (darbe gücünün bulunduğu yere göre) hem de sınıf (elektrik yalıtımına göre) açıklanmaktadır. Ancak eğlence alanlarında kullanılan kaskları, yangın söndürme kasklarını veya kafa koruma cihazlarını kapsamamaktadır. Kaskların kullanımı ve bakımı ile ilgili uyarı ve öneriler, standardın ekinde yer almaktadır.

ANSI Z89.1-14 standardında açıklanan test yöntemleri şunlardır:

  • Tutuşabilirlik
  • Kuvvet iletimi
  • Apeks penetrasyonu
  • Etki enerjisi zayıflaması
  • Merkez dışı penetrasyon
  • Çene kayışı tutulması (yalnızca tip II)
  • Elektrik yalıtımı
  • Yüksek görünürlük testi

Bu standardın amacı, darbe ve nüfuz kuvvetlerini azaltan ve elektrik çarpmasından koruma sağlayan koruyucu kasklar için en düşük performans gereksinimlerini belirlemektir.

Koruyucu kasklar, bir darbeden kaynaklanan kuvvet miktarını azaltır, ancak şiddetli darbe ve nüfuzdan tam kafa koruması sağlayamaz. Bu standardı karşılayan kasklar sadece sınırlı koruma sağlar.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, baş koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, kasklar, güç aktarımı (ANSI Z89.1) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.