Kasklar, Tutma Sistemi Gücü (EN 13087-5)

Baş Koruma Ekipmanı Testleri

Kasklar, Tutma Sistemi Gücü (EN 13087-5)

Bir Avrupa standardı olan EN 13087-5 standardı, kaskların tutma sistemi gücü özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13087-5 Koruyucu kasklar - Deney metotları - Bölüm 5: Tutucu sistem dayanımı.

Kasklar, Tutma Sistemi Gücü (EN 13087-5)

ABD Çalışma Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA), düşen nesnelerden dolayı kafa yaralanma tehlikesi olan çalışma ortamlarında çalışan kişilerin bir güvenlik kaskı takmak zorunda olduğunu belirtmektedir. Kafasına temas edebilecek elektrik iletkenlerine maruz kalma riski olan çalışma ortamlarında çalışanlar ise baret takmak zorundadır. Bu durumlarda, özel olarak tasarlanmış ve standartlara uygun kasklar ve baretler kullanılmalıdır.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü’ne göre (ANSI), standartlara uygun üretilen bir kaskın içinde, kaskın karşılamak için tasarlandığı standartları tanımlayan okunaklı bir etiket olmak zorundadır.

Güvenlik, başta inşaat sektörü olmak üzere tüm endüstriyel faaliyetlerde her zaman çok önemli bir konu olmuştur. Sonuçta bazı tedbirlerin alımnası gerekmektedir. Çalışanlar ne kadar hazırlıklıysa, çalışma ortamında kaza ve yaralanma ihtimali o kadar düşük olur. Kafa, insan vücudunun en önemli kısmıdır. Güvenlik kaskları, kafa travmasına karşı ilk savunma hattıdır, ancak kask seçimi doğru yapılmışsa. Bu nedenle, kask kullanımı hayat kurtarmakta ve beyin hasarı riskini azaltmaktadır.

Güvenlik kaskı, kafaya düşen nesnelere ve baş, gözler ve boyuna gelen istenmeyen darbelere, çarpmalara, çiziklere ve elektriksel maruziyetlere karşı kişiyi korumak için tasarlanmıştır. Güvenlik kaskının takılması, uyulması gereken zorunlu bir gerekliliktir. Burada önemli nokta kaskın tutma gücünün, EN 13087-5 standardına açıklanan kriterlere uygun olmasıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, baş koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, kasklar, tutma sistemi gücü (EN 13087-5) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.