Düşme Önleyici, Dinamik Performans (ANSI Z359.15)

Düşme Koruma Ekipmanı Testleri

Düşme Önleyici, Dinamik Performans (ANSI Z359.15)

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından geliştirilen ANSI Z359.15 standardı, kişisel düşme önleme ve kurtarma sistemlerde kullanılan tek ankrajlı yaşam hatları ve düşme durdurucuların dinamik performans özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. 2014 yılında yayınlanan bu standardın tam adı şu şekildedir: Kişisel düşme önleme ve kurtarma sistemleri için tek ankrajlı yaşam hatları ve düşme durdurucular için güvenlik gereksinimleri.

Düşme Önleyici, Dinamik Performans (ANSI Z359.15)

Söz konusu standart, tasarım kriterleri, performans gereksinimleri (yeterlilik testi), işaretleme ve talimatlar, kullanıcı incelemeleri, bakım ve depolama ve düşme durdurucuların hizmetten çıkarılması için gereksinimleri açıklamaktadır. Kullanıcıların 59-140 kg arasında ağırlıkta olması varsayılmıştır.

ANSI Z359.15 standardı, genellikle dikey çalışma düzenekleri olarak adlandırılan tek bağlantılı ekipman ve düşme durdurucuların tasarım, performans ve test gereksinimlerini yönetmektedir. Pencere temizleme ekipmanı bu standart kapsamına girmemektedir. Hem halat hem de kablo ömürlerinin yanı sıra halat kepçeleri gibi düşme durdurucular, Z359.15 standardında ele alınmaktadır ve hepsinin özel test ve performans gereksinimleri bulunmaktadır.

Halat güçleri minimum 2.267 kg kopma mukavemetine sahip olmalıdır. 816 kg’lık bir kuvvete maruz kaldığında yüzde 10’dan fazla uzamamalıdır. Halatların ayrıca tel demetlerinde düğüm veya ek yerleri olmamalıdır ve bir ekleme, dikiş veya çekiçleme ile yeterince sonlandırılmalıdır.

Bu arada kablo çapları minimum 80 cm olmalı, minimum 2.722 kg kopma mukavemetine sahip olmalı ve bir adet yivli bağlantıya sahip bir eklenmiş göz veya en az iki adet yivli bağlantıya sahip bir geri dönüş gözüyle sonlandırılmalıdır. Düşme önleyiciler, otomatik olarak kilitlenmeli ve açmak için iki ardışık, kasıtlı işlem gerektirmelidir. Düşme durduruculara entegre boyunluklar, 1.633 kg yüke dayanabilen sentetik bir malzemeden yapılmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, düşme koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, düşme önleyici, dinamik performans (ANSI Z359.15) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.