Tuz Spreyi (Kütle Kaybı) (ISO 9227 / ASTM B117)

Düşme Koruma Ekipmanı Testleri

Tuz Spreyi (Kütle Kaybı) (ISO 9227 / ASTM B117)

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından, düşme koruma ekipmanlarının korozyon testleri kapsamında, tuz spreyi (kütle kaybı) test yöntemlerini açıklamak üzere ISO 9227 standardı tasarlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 9227 Yapay atmosferlerde korozyon deneyleri - Tuz püskürtme deneyleri.

Tuz Spreyi (Kütle Kaybı) (ISO 9227 / ASTM B117)

Diğer taraftan aynı konuda Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından ASTM B117 standardı geliştirilmiştir. 2016 yılında yayınlanan bu standardın tam adı şu şekildedir: Tuz püskürtme (sis) aparatının çalıştırılması için standart uygulama.

Bu standart, tuz püskürtme (sis) test ortamını oluşturmak ve sürdürmek için gerekli olan aparat, prosedür ve koşulları açıklamaktadır. Kullanılabilecek uygun aparat listesi standart ekinde yer almaktadır. Bu standart, belli bir ürün için kullanılacak test örneği türünü, maruz kalma sürelerini veya sonuçlar için yorumu içermemektedir. Ayrıca bu standart, varsa kullanımına yönelik tüm güvenlik endişelerini ele almamaktadır. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce yasal sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, bu standardı kullanan işletmenin sorumluluğuna bırakılmıştır.

ISO 9227 standardı, kalıcı veya geçici korozyon koruması olan veya olmayan metalik malzemelerin korozyon direncinin değerlendirilmesi için, nötr tuz spreyi, asetik asit tuzu spreyi ve bakır hızlandırmalı asetik asit tuzu spreyi testlerinin yapılmasında kullanılan aparatlar, reaktifler ve prosedürü açıklamaktadır

Tuz spreyi testleri, bazı metalik, organik, anodik oksit ve dönüşüm kaplamalarındaki gözenekler ve diğer kusurlar gibi süreksizliklerin tespit edilmesi için çok yararlı olmaktadır. Bu testler özellikle, metaller ve alaşımları, metalik kaplamalar, dönüşüm kaplamaları, anodik oksit kaplamalar ve metalik malzemeler üzerine organik kaplamalar için geçerlidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, düşme koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, tuz spreyi (kütle kaybı) (ISO 9227 / ASTM B117) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.