Enerji Emici, Dinamik Performans (ANSI Z359.13)

Düşme Koruma Ekipmanı Testleri

Enerji Emici, Dinamik Performans (ANSI Z359.13)

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından geliştirilen ANSI Z359.13 standardı, kişisel enerji emiciler ve enerji emici boyunlukların dinamik performans özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. 2013 yılında yayınlanan bu standardın tam adı şu şekildedir: ANSI Z359.13 Kişisel enerji emiciler ve enerji emici boyunluklar.

Enerji Emici, Dinamik Performans (ANSI Z359.13)

Söz konusu standart, enerji emici boyunluk kordonlarının performans ve test yöntemleri için yeni tasarım kriterlerini açıklamaktadır. Özellikle, yeni enerji emiciler, kullanıcının yavaşlama mesafesini 107 cm’den 122 cm’ye yüksetmektedir. Bu şekilde toplam potansiyel düşme mesafesi artmaktadır.

ANSI Z359.13 standardı, çalışanların düşme tehlikesine maruz kaldığı işletmeler tarafından uygulanmaktadır. Herhangi bir ekipmanın, kişisel enerji emiciler ve enerji emici boyunluklar işaretini taşıyabilmesi için, bu standardın tüm gerekliliklerini karşılamak zorundadır. Bu standart, enerji emici kordonların ve kişisel enerji emicilerin, servis, performans, tasarım, işaretleme, kalifikasyon, talimatlar, muayene, bakım ve sökme gereksinimlerini açıklamaktadır.

Bu standardın temel amacı, tüm enerji emici boyunluklar ve kişisel enerji emicilerin, kullanıcı üzerinde uygulanan kuvvetleri 10 G, yani normal yerçekimi kuvvetinin 10 katı azaltmasıdır. Kullanıcıların 59-140 kg arasında ağırlıkta olması varsayılmıştır.

Söz konusu standartta, test ekipmanları ve test örnekleri tanımlandıktan sonra başlıca şu testler açıklanmaktadır:

  • Kişisel enerji emicilerin aktivasyon gücü testi
  • Kişisel enerji emicilerin dinamik performans testi
  • Enerji emicilerin statik dayanım testi
  • Enerji emici boyunlukların dinamik performans testi
  • Enerji emici boyunlukların statik dayanım testi
  • Y-boyunluklarının statik dayanım testi
  • Y-boyunluklarının dinamik performans testi (çift bağlantı)
  • Y-boyunluklarının dinamik performans testi (kalça testi)
  • Sarılı enerji emici boyunlukların statik dayanım testi
  • Enerji emici boyunluklar çevresindeki sargının aşınma direnci testi

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, düşme koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, enerji emici, dinamik performans (ANSI Z359.13) test hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.