Enerji Emici, Dinamik Performans (EN 355)

Düşme Koruma Ekipmanı Testleri

Enerji Emici, Dinamik Performans (EN 355)

Bir Avrupa standardı olan EN 355 standardı, yüksekten düşmeye karşı kullanılan enerji absorplayıcıların özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 355 Kişisel koruyucu donanım - Yüksekten düşmeye karşı - Enerji absorplayıcılar.

Enerji Emici, Dinamik Performans (EN 355)

Söz konusu standart, enerji emiciler için gereksinimleri, test yöntemlerini, işaretlemeyi, üretici bilgilerini ve ambalaj özelliklerini açıklamaktadır. Bu Avrupa standardına uygun enerji emiciler, boyunluklar, bağlantı hatları ve tüm vücut halat demetlerinin bileşenleridir veya bunlarla birlikte kullanılmaktadır.

Bir çalışan, bir enerji emici olmadan 2 metre uzunluğunda bir tekstil halata bağlıyken düşerse, kişi üzerindeki kuvvet kabul edilemeyecek kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle, her düşme durdurma sistemi, darbe kuvvetini 6kN ile sınırlamak için bir enerji emici ile donatılmak zorundadır.

EN 355 standardına göre, tüm vücut halat demetinin bağlantı noktasını güvenli bir ankraj cihazına bağlamak için kullanılması amaçlanan darbe emici boyunluklar, kademeli olarak düşüşleri durdurarak kişiye uygulanan kuvveti azaltan bir şok emici bileşen içermelidir. Düşme durumunda, darbe emiciler darbe kuvvetini en yüksek 6kN ile sınırlamalıdır.

Şok emici halatlar kuvveti kabul edilebilir bir aralıkla sınırlarken en yüksek mesafedeki bir düşüşü durdurma kapasitesini değerlendirmek için bir düşme testine tabi tutulmaktadır (dinamik performans).

Düşme koruma ekipmanında kullanılan metalik bileşenler, ürünün çevresel korozyona, örneğin pasa, minimum direnç sağlayıp sağlamadığını belirlemek için nötr tuz püskürtme testine tabi tutulmaktadır. Bu amaçla ürünler, işlenmemiş metallerin paslanmasına neden olan bir tuzlu su sisi ile doldurulmuş kapalı bir odada 24 veya 48 saatlik maruziyete tabi tutulmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, düşme koruma ekipmanı test hizmetleri çerçevesinde, enerji emici, dinamik performans (EN 355) test hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.