SLS/SLES İçermez Testi

Kimyasal Testler

SLS/SLES İçermez Testi

Kısaca SLES olarak bilinen sodyum lauril eter sülfat, sabun, şampuan, diş macunu ve daha birçok kişisel bakım ürünü içeriğinde yer alan anyonik bir deterjan ve yüzey aktif maddedir. Bu bileşik ucuz ve çok etkili bir köpükleştiricidir. Yine kısaca SLS olarak bilinen sodyum amonyum lauril sülfat da birçok kozmetik üründe temizleme ve emülsifiye edici özellikleri nedeniyle kullanılan yüzey aktif maddelerdir. Bu bileşik, hurma çekirdeği yağı veya hindistancevizi yağından elde edilmektedir.

SLS/SLES İçermez Testi

Esasen sodyum lauril sülfat (SLS), temizlik için kullanılan kimyasal bir maddedir ve sabunların köpürmesine yardımcı olur. 1930’lerin başından beri sabuna alternatif olarak şampuan bileşeni olarak kullanılmaktadır. Bol miktarda kabarcık ve temizleme gücü sağlayan etkili bir köpürme maddesidir. Bu nedenle de yer temizleyicilerinden şampuanlara kadar hemen hemen her yerde kullanılmaktadır.

Tüketiciler bu bileşikten kaçınma konusunda gerçekten endişelidir. Ancak ortada bu kadar iddia olmasına rağmen, küçük miktarlarda sodyum lauril sülfatın kanser dahil uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Yine de cildi ve gözleri tahriş ettiği kabul edilmekte, bu nedenle egzama, sedef hastalığı veya hassas cildi olan kişilerin bundan kaçınmaları önerilmektedir.

Sodyum lauril eter sülfat (SLES) kimyasal bileşik olarak sodyum lauril sülfat (SLS) ile aynı özelliktedir. Ancak fazladan etoksilasyon aşamasından geçmiştir. Bu ekstra adım nedeniyle, SLES bazen 1.4-dioksan adı verilen bir bileşiğin izlerini taşır. Ancak bir sağlık ve güzellik ürününde 1,4-dioksan miktarı çok küçüktür ve herhangi bir riski teşkil etmemektedir. Yine de bazı insanlar her ihtimale karşı SLES’ten kaçınmayı tercih eder.

Tüketiciler ürünlerin SLS veya SLES içermediğinden emin olmak için malzeme içeriklerini kontrol etmek zorundadır. Bugün üretici firmalar tarafından SLS/SLES içermez kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üretmektedir.

Tüketicilerin ciltlerini, dişlerini ve giyeceklerini temizlemek için kullandıkları ürünlerde bulunan, sodyum lauril sülfat (SLS) ve sodyum lauret sülfat (SLES), birçok günlük ürüne eklenen birkaç bileşenden sadece biridir. Bu iki bileşik de lauril alkolün sülfürik asit ile karıştırılması ve sodyum karbonat eklenmesi ile elde edilmektedir. Yüzey aktif maddeler olarak bilinen bu sülfat bileşikleri, marketlerde yaygın olarak bulunan birçok sabun, diş macunu, şampuan ve yıkama formülünde bulunmaktadır.

Neticede her ikisi de köpük oluşturmak ve bir temizleme eylemi oluşturmaya yardımcı olmak için ürüne eklenmektedir. Sodyum lauril sülfat (SLS), harika bir temizlik ürünüdür, ancak uzun süre ciltte kaldığı zaman tahriş edici etkiye sahiptir. Cilt proteinlerinin günlük işlevini etkilemekte, cildin dış tabakasına zarar vermekte ve cildin çatlamış, kuru ve hassas olmasına neden olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden işletmelere SLS/SLES içermez test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.