THC İçermez Test ve Sertifikasyonu

Kimyasal Testler

THC İçermez Test ve Sertifikasyonu

THC, tetrahidrokanabinol adlı bir kimyasal bileşiğin kısaltılmış şeklidir. Bu bileşik, marihuananın yarattığı psikolojik etkilerin birçoğundan sorumludur. Yapısal olarak insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen kannabinoid kimyasallara çok benzer.

THC İçermez Test ve Sertifikasyonu

Kannabinoid reseptörleri, düşünme, hafıza, zevk, koordinasyon ve zaman algısı ile ilişkili beynin belli bölgelerinde yoğundur. Reseptör, hücre dışındaki bir sinyali hücre içine taşıyan bir proteindir. Aynı zamanda çeşitli uyarıları alan ve duyu organlarının yapısında bulunan hücre, hücre grupları veya sinir uçlarıdır. Tetrahidrokanabinol (THC) bu reseptörlere bağlanmakta ve onları harekete geçirmektedir. Bu şekilde kişinin hafızasını, zevklerini, hareketlerini, düşüncelerini, konsantrasyonunu, koordinasyonunu ve his ve zaman algısını etkilemektedir.

Tetrahidrokanabinol (THC) kimyasalı, esas olarak kenevir bitkisinin bezleri tarafından salgılanan reçinede bulunan birçok bileşikten biridir. Bu reçinede kannabinoidler adı verilen ve marihuanaya özgü başka bileşikler de bulunmaktadır.

THC, beyindeki hücreleri dopamin salgılaması için uyarır. Dopamin, insan vücudunda doğal şekilde bulunan ve duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan, bunun için beyne sinyaller gönderen bir başka kimyasal maddedir. Beyinde dopamin salgılanması ile kişi coşku ve hoşnutluk duymakta ve kendisini iyi hissetmektedir. Ancak bu ruhsal durum psikiyatride genelde patolojik bir anlam taşır ve beyinle ilgili bir hastalığın erken belirtisidir. THC aynı zamanda beynin yeni anılar oluşturduğu bölümünde bilginin işlenmsine müdahale eder. Bu ise halüsinasyonlara ve sanrılara neden olur.

Bu etkiler, THC vücuda alındıktan sonra 10-20 dakika arasında başlar ve yaklaşık iki saat sürer. Bu duyusal bozukluk bazen daha fazla sürebilir. Bazen bu kimyasal bileşiğin yan etkileri arasında sevinç, kaygı, yüksek kalp atışı, kısa süreli hafıza kaybı, uyku hali, gevşeme ve ağrı kesici gibi etkiler olmaktadır.

Tetrahidrokanabinol (THC) bileşiğinin bu etkileri onu etkili bir ilaç yapmıştır. Ancak dünyada en çok kullanılan yasa dışı uyuşturuculardan biri olarak kabul edilmektedir. THC tüketmenin en büyük tehlikesi, bozulmuş motor becerilerine neden olmasıdır. Tüketildikten sonra yaklaşık üç saat boyunca sürüş veya benzeri görevleri bozmakta ve alkolden sonra sürücülerde bulunan en yaygın ikinci psikoaktif madde kabul edilmektedir.

Bu arada tetrahidrokanabinol (THC) kimyasalı esrardan elde edilebilir. Özellikle kanser ilaçları ile ilişkili bulantı ve kusmayı tedavi etmek veya önlemek ve AIDS’li kişilerin iştahını arttırmak için bu kimyasal bileşik kullanılmaktadır. Doğru kullanıldığı takdirde THC’nin birçok tıbbi faydası olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Örneğin fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, küçük dozlarda alındığı zaman THC hafızayı geliştirmektedir. Bu bakımdan ABD’de bazı eyaletlerde gıda maddeleri ve ilaçlarda belli dozlarda THC kullanımına izin verilmektedir.

Ancak THC içeren gıdalar, aşırı doz yüzünden ciddi bir sorun haline gelmiştir. Tüketilebilir gıdalar veya ilaçlar bazen aşırı doza yol açabilir, çünkü insanlar genellikle önerilen miktarların daha fazlasını tüketmektedir. Bu ise özellikle genç insanlar veya onu duman şeklinde solumak istemeyen kişiler için çok çekici olmaktadır. Uzmanlara göre THC içeren gıdalar kuvvet açısından son derece yüksektir ve sindirim sisteminde daha uzun süre ve daha yoğun bir şekilde etkili olmaktadır. THC’yi teneffüs etmenin etkisi 45 dakika ila birkaç saat arasında sürerken, yenilebilir yiyecekler 6-8 saat arası vücutta etkili olmaktadır ve bazı durumlarda acil servise gitme olasılığı daha yüksektir.

Aslına bakılırsa kenevir türü ürünlerin yasal kullanımı arttıkça, tüketiciler seçenekleri hakkında daha fazla meraklı olmaktadır. Kenevir cinsi bitkiler, iki doğal bileşik, kannabidiol ve tetrahidrokanabinol (THC) içermektedir. Bunların ikisi de vücudun endokannabinoid sistemi ile etkileşime girer, ancak çok farklı etkileri vardır. İkisinin de moleküler yapısında 21 karbon atomu, 30 hidrojen atomu ve 2 oksijen atomu yer alır. Ancak aomların nasıl düzenlendiğine bağlı olarak vücut üzerindeki etkiler farklı olmaktadır.

Yasal kenevir en fazla yüzde 0,3 oranında THC içermelidir. THC yukarıda da açıklandığı gibi, esrardaki ana psikoaktif bileşiktir. Esrar içilerek bu kimyasal tüketilmiş olmaktadır. Ayrıca sıvı yağlar, yenilebilir yiyecekler, tentürler, kapsüller ve daha birçok üründe tetrahidrokanabinolü (THC) bulunmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarda gıdalarda ve ilaçlarda bu kimyasal bileşiklerin bulunup bulunmadığı ve varsa miktarları belirlenmektedir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden işletmelere THC içermez test ve sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.