Düşme Testi

Dinamik Testleri

Düşme Testi

ÊUROLAB 'ta, çeşitli damla testi çeşitlerini kullanarak araçları, ürünleri ve ambalajları değerlendirebiliriz. Birçok ürün ve malzeme için test yapmanın önemli bir yönü olan düşme testi, kalite ve dayanıklılığın önemli bir göstergesidir.

Düşme Testi

Düşme Testinin Amacı

Kurulum, nakliye veya onarım sırasında birçok ürünün düşürülme riski vardır. İşleyiciler bu öğelere özenle bakmak için eğitim alırken, en deneyimli profesyonellerin bile aksilikleri oluyor. Düşürme testi, ürünün imalattan uygulamaya kadar orijinal durumunda kalmasını sağlar.

Ürünlerin A noktasından B noktasına yolculuklarında hayatta kalmasını sağlamanın yanı sıra, birçok ürün kullanım ömrü boyunca düşürülme veya kavanozlanma riski altındadır. Bu ürünler el cihazlarını ve araçlarını, laboratuvar ekipmanlarını, kişisel bilgisayarları, saha ölçüm ekipmanlarını, inşaat araçlarını vb. İçerir. Bu gibi durumlarda, pahalı araçların veya ekipmanların beklenen kullanım ve kötüye kullanım tehlikelerini atlatabildiğinden emin olmak için düşme testi gerekebilir. 

Düşme Testinin Avantajları

Düşür testi, çok çeşitli uygulamalar için değerli veriler sağlayabilir. Müşterilerimiz düşme testi hizmetlerimizi aşağıdakileri yapmak için kullanır:

  • Gerçek dünyadaki etkilerin öğeyi nasıl etkileyeceğini simüle etmek.
  • Bir ürünü hükümet, endüstri veya şirket standartlarına uygunluğu açısından değerlendirmek.
  • Etkilenen öğenin performansı hakkında ayrıntılı veriler toplamak.

Elbette, düşme testi, ürün özellikleri gibi başka birçok amaçla kullanılabilecek bilgiler de sunabilir. Düşme testinin amaçlanan sonucu üreticinin endüstrisine ve istenen sonuçlara bağlıdır.

Paketler ve Ürünler için Düşme Testi

Bir ürün veya ambalaj için düşme testi sırasında laboratuvardaki ekipmanlar, farklı yüksekliklerde ve çeşitli darbe açılarında serbest düşme ve ani darbe koşulları yaratır. Öğe, belirtilen koşullara dayanmalı ve bir hata ortaya çıkana kadar tekrarlanan testlerden geçmelidir. Bu prosedürler, fonksiyonel veya kozmetik hasara neden olacak durum türlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Ekipman ve Tüketici Elektroniği için Düşme Test Standartları Türleri

Düşme testi öğelerinin çoğu, öğeyi bir tablonun ortalama yüksekliğinden (yaklaşık 30 inç) veya daha fazlasından çarpma testi yaparken yaşanacak gibi darbelere dayanabilmelidir. Bununla birlikte, düşme testi prosedürleri ürün tipine ve endüstriye göre değişir. Êkibimiz, müşterilerimizin belirlediği standartlara göre düşme ve darbe testleri yapabilir. EUROLAB 'ın rutin olarak gerçekleştirdiği iki farklı düşme testi prosedürü vardır:

  • Telekomünikasyon Ekipmanı: GR-63-CORE standardı kapsamındaki telekomünikasyon ekipmanı, konteynerli ve ambalajsız ekipman için düşme yöntemlerini ve şok (yükseklik) kriterlerini karşılamalıdır. Düşme testi yöntemleri serbest düşme, köşe düşmeleri ve kenar düşmelerini içerir.
  • Askeri Teçhizat: MIL-STD-810, ekipmanın dayanıklılığını belirlemek için çevresel test koşullarını belirten bir Birleşik Devletler Askeri standardıdır. Bu standardın IV. Prosedürü, yüklenirken, boşaltılırken, bir raftan taşınırken, bir taşıma kutusu içine yerleştirilirken veya bir taşıma kutusu dışına çıkarılırken, taşıma kutusunun dışında veya içinde malzemenin incelenmesi için kriterleri belirtir. İşlem sırasında test, paket ağırlığına ve boyutuna bağlı olarak 18 ila 48 inç arasında serbest düşüş gerektiren kazayla düşme veya çarpma şokunu simüle eder. Bu test metodolojisi 5 ila 26 damla içerir ve hızlı serbest bırakma test cihazı veya paketin bir tarafını yükselten ve düşüren bir fikstür kullanır.

Diğer Malzemeler İçin Düşme Testi

Çoğu düşme testi için standart yükseklik, değerlendirilen öğenin ağırlığına ve test için kullanılan standartlara dayanır. En yaygın düşme testi standartlarından ikisi olan ASTM ve ISTA testleri, ağırlığa göre düşme yüksekliği için farklı yönergeler sağlar. Ek olarak, test tipi öğeye ve istenen sonuca göre değişebilir. Bazı ürünler, malzemeler ve ekipman en iyi sonuçlar için birden fazla test türünden geçmelidir. 

EUROLAB, ticari, askeri veya diğer herhangi bir kombinasyon dahil olmak üzere her türlü düşme testini gerçekleştirmede deneyimlidir. Ek düşme ve darbe testi prosedürleri, düşme testi için IEC 60068 ve ASTM spesifikasyonlarını içerir. Ayrıca, yüksek ve düşük sıcaklıklarda, yüksek ve düşük rakımlarda veya diğer zorlu ortamlarda düşme ve darbe testi gerçekleştiririz.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.