Tükenmişlik Testi

Dinamik Testleri

Tükenmişlik Testi

Bilinen hemen hemen her malzeme yorgunluğa maruz kalmaktadır. Bu polimerler, plastikler, kompozitler ve metaller için geçerlidir.

Tükenmişlik Testi

Metaller, plastik veya polimer muadillerine göre çok daha az döngüde yorulma ve bozulma eğilimindedir. Bunun nedeni, metallerin siklik deformasyonunun kristal tanelerinin mikroskopik düzenlemesini bozması ve giderek daha düşük miktarda stresle vermelerine neden olmasıdır. Her deformasyon sonunda başarısızlığa yol açabilir.

Tekrarlanan gerilmeler, monokristalin süper alaşımları hariç her malzemede kaçınılmaz olarak bulunan mikroskobik çatlaklara yoğunlaştığından, yorgunluk başarısızlığı da döngüsel yükleme ile ortaya çıkabilir. Bu, çatlakların köklerindeki gerilmiş materyalin döngüsel bir şekilde vermesine neden olur. Belirli bir çatlağın kökündeki malzemedeki her verim veya deformasyon, malzemenin zayıflamasına yol açar, bu da çatlağın kırılma noktasına kadar gittikçe kötüleşmesine neden olur. Cıvatalar, saplamalar ve dişli konektörler, dişlerinin strese konsantre olması nedeniyle bu arıza moduna özellikle yatkındır. Bu nedenle makinelerde kullanılan cıvatalar veya saplamalar, bunları önceden yüklemek ve döngüsel gerilim genliğini azaltmak için uygun özelliklere göre torklanmalıdır.

Ne yazık ki, yorgunluk başarısızlığı kaçınılmaz bir gerçektir. Döngüsel yükleme miktarından bağımsız olarak, yorgunluk nedeniyle nihayetinde başarısız olmayacak bir şey tasarlamanın bilinen bir yolu yoktur. Bununla birlikte, en iyi tasarım uygulaması, uzun ve güvenilir hizmet ömrü sağlamak için yorgunluğa yeterince dirençli ürünler ve yapılar üretecektir. En iyi tasarım uygulamaları genellikle test etmeyi içerir ve yorulma hataları ürünlerinizi etkiliyorsa, EUROLAB yardımcı olabilecek yorulma testi hizmetleri sağlar.

Yorulma Test Sürecini Anlama

Bir bakıma yorulma testi, bir ataşın ileri geri bükülmesi ve kırılmadan önce kaç kez bükülebileceğinin sayılması gibidir. Bu nedenle, bir yorulma testi, amaçlanan kullanım ortamında zaman içinde nasıl performans göstereceğini değerlendirmek için bir test örneğinin tekrarlanan yükleme ve boşaltma işlemine tabi tutulmasını içerir.

Geçerli bir yorulma testi ve analiz programı uygulamak için aşağıdaki parametrelerin belirlenmesi gerekir:

  • Döngüsel stresin uygulanması gereken noktaları ve bu noktalara uygulanması gereken stresin türünü belirleyin.
  • Test örneğinin tasarlanan tasarım ömrü boyunca yaşaması beklenen döngü sayısını belirleyin.
  • Test örneğinin amaçlanan ömrü boyunca her döngü için yaşaması beklenen stres miktarını belirleyin.

Bu parametreler belirlendikten sonra, yorulma testi işlemi nispeten basittir. EUROLAB test uzmanları, imalat malzemelerinizin amaçlanan uygulamalarının döngüsel stresine nasıl dayanacağını değerlendirmek için özelleştirilmiş bir yorulma testi ve analiz programı geliştirebilir.

Malzeme yorulma testi hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen bugün bizimle iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.