ASTM F2413-18 Koruyucu Burunlu (Güvenli) Ayakkabı Performans Gereksinimleri İçin Standart Şartname

Koruyucu Giyecek Testleri

ASTM F2413-18 Koruyucu Burunlu (Güvenli) Ayakkabı Performans Gereksinimleri İçin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM F2413-18 standardında, ayak korumasına yönelik gereklilikler ve test yöntemleri açıklanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM F2413-18 Koruyucu burunlu (güvenli) ayakkabı performans gereksinimleri için standart şartname.

ASTM F2413-18 Koruyucu Burunlu (Güvenli) Ayakkabı Performans Gereksinimleri İçin Standart Şartname

Bu standartta açıklanan şartname, minimum tasarım, performans, test ve sınıflandırma gerekliliklerini içermektedir ve potansiyel olarak yaralanmaya neden olacak çeşitli işyeri tehlikelerine karşı koruma sağlamak üzere tasarlanan ayakkabılar için uygunluk, işlev ve performans kriterlerini belirlemektedir.

Bu şartnameye uygun üretilen ayakkabılar şu sayılan hususlarda performans gereksinimlerini karşılamak zorundadır:

  • Ayakkabının burun bölgesi için darbe direnci
  • Ayakkabıların parmak bölgesi için sıkıştırma direnci
  • Ayağın üst kısmındaki kemiklerde yaralanma olasılığını azaltan metatarsal koruma
  • Statik elektrik birikmesinden kaynaklanan tehlikeleri azaltan ve patlayıcı ve uçucu kimyasalların tutuşma olasılığını azaltan iletken özellikler
  • Elektrik çarpması direnci
  • Ayakkabının kullanıldığı yerlerde oluşan ve aşırı düşük ayakkabı direncinden kaynaklanan tehlikeleri azaltmak için statik enerji tüketen özellikler
  • Ayakkabı tabanlarının delinme direnci
  • Zincirli testere kesilme direnci
  • Dielektrik yalıtım

ASTM F2413-18 standardı, potansiyel olarak yaralanmalara neden olacak çeşitli çalışma ortamı tehlikelerine karşı koruma sağlamak amacı ile ayakkabıların performansına yönelik minimum gereksinimleri kapsamaktadır.

Bu şartnamenin performans gerekliliklerine uyumu belirlemek için kullanılan kontrollü laboratuvar testlerinin, kişilerin maruz kalacağı tüm tehlikeler için performans seviyeleri oluşturduğu kabul edilmemektedir. Ayrıca bu şartname, ayrıntılı bir üretim veya satınalma şartnamesi olarak tasarlanmamıştır. Bu yüzden ancak en düşük performans gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için sözleşmelerde referans olarak gösterilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F2413-18 Koruyucu burunlu (güvenli) ayakkabı performans gereksinimleri için standart test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.