Spunbond Kumaş Testleri - GSM Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Spunbond Kumaş Testleri - GSM Testi

Spunbond kumaşlar, nonwoven (dokunmamış kumaş) sektöründe en çok kullanılan kumaşlardır. Bunlardan bazıları genel olarak bebek bezi üretiminde kullanılmaktadır. Ancak kumaşın kullanımına bağlı olarak sıvı emilimi ve yeniden ıslanma özelliklerinin miktarı önemlidir. Bu nedenle, spunbond kumaş üreten firmalar hidrofilik kimyasallar kullanmaktadır. Poliproplin spunbond üretim teknolojisi, son yıllarda hızla gelişmiştir. Polipropilen, eriyik ekstrüzyon yöntemi ve filamentler ile hammaddenin granülasyonu (tanecik boyutunun istenen şekilde düzenlenmesi) şeklinde üretilmektedir.

Spunbond Kumaş Testleri - GSM Testi

Eğrilerek bağlanmış kumaş (spunbond kumaş) yapma süreci, kumaş üretimini filament üretimi ile birleştirmektedir. Bu kumaşların yüksek proses verimliliği ve mükemmel özellikleri, tıp ve hijyen başta olmak üzere inşaat mühendisliği, otomotiv sektörü, ayakkabı sektörü ve ambalaj sektörü gibi farklı uygulama alanlarında kabul görmesini sağlamaktadır. Filamentlerin yapısı ve özelliklerinin yanı sıra kumaş özelliklerini etkileyen birkaç işlem parametresi olduğundan, bu tür kumaşların yapısını ve özelliklerini kontrol etmek kolay değildir.

Spunbond dokumasız (nonwoven) kumaşlar, entegre bir lif eğirme, ağ oluşturma ve bağlama işlemi ile üretilen sürekli filamentlerden oluşmaktadır. Üretim sürecince ara aşamaları ortadan kaldırmaktadır ve tek aşamada polimerden kumaşa giden en kısa tekstil rotasını izlemektedir. Bu şekilde üretim artmakta ve maliyetler düşmektedir.

Günümüzde nonwoven kumaş üretim teknikleri arasında en büyük paya, çocuk bezi ürünleri, medikal ürünler, jeotekstiller, otomobil sektörü, inşaat mühendisliği ve paketleme gibi alanlar sahip olmaktadır.

Dokumasız kumaşların, bu arada spunbond kumaşların kalitesini doğrulamak için uygulanan testlerden biri GSM testidir. Bütün kumaşların belli bir ağırlığı bulunmaktadır ve kumaşların kalitesi, gram / metrekare olarak ifade edilen kumaş ağırlığı ile tanımlanmaktadır. Metrekare gramaj (gr/m2), bir anlamda kumaşın alan kütlesidir ve günlük yaşamda kumaşın kalınlığı ya da yoğunluğu olarak kabul edilmektedir.

Kısaca GSM, kumaşın metre ağırlığını ifade etmektedir. Birçok kumaşın kullanım alanını GSM belirlemektedir. Örneğin metrekare ağırlığı 30 gram olan spunbond + melblown + spunbond kumaşlar, medikal maske maske üretiminde kullanılan bir kumaştır. Bu tür bir kumaştan medikal önlük yapılamamaktadır. Önlük için daha ağır ve dayanıklı olan 80 gram spunbond + melblown + spunbond kumaş kullanılması gerekmektedir.

Bu nedenle spunbond kumaş testleri arasında GSM testi, kumaşın ağırlığını ve dolayısıyla kalitesini belirlemek açısından öneml olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, spunbond kumaş test hizmetleri kapsamında GSM testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.