Spunbond Kumaş Testleri - Çekme Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Spunbond Kumaş Testleri - Çekme Testi

Dokumasız kumaş türlerinden biri de spunbond kumaşlardır. Meltblown kumaşlar gibi spunbond (bükülmüş) kumaşlar da tekstil sektöründe çok çeşitli uygulamalarda kullanılan ve tamamen polipropilen hammaddeden elde edilen bir kumaş türüdür. Diğer kumaşlardan farkı, dokusuz (nonwoven), örülmemiş, dokuma işlemi yapılmamış veya keçemsi olmasıdır.

Spunbond Kumaş Testleri - Çekme Testi

Spunbond (bükülmüş) kumaşlar, tamamen geri dönüştürülebilir özelliktedir ve 90 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Hidrofobik (su geçirmez) ve hidrofilik (su tutan) türleri bulunmaktadır. Ayrıca üretimi sırasında ultraviyole dayanımı sağlayan katkı maddeleri ilave edilerek, kumaşın güneş ışınlarına karşı mukavemeti arttırılmaktadır. Diğer yandan spunbond kumaşlar antibakteriyel özelliklere sahiptir ve çeşitli renklerde üretilmektedir.

Spunbond kumaşlar çok katlı bir yapı göstermektedir ve genelde çapı 3 mikrona yakındır. Bu arada insan saçının çapı 50-70 mikron arasıdır. Spunbond kumaşlar, çok katlı yapısı ile yüzde 99,8’e varan oranda alerjen ve toz tutucu özellik göstermektedir. Ayrıca dokusu sentetiktir ve su ve nemden etkilenmemektedir.

Genel olarak tekstil ürünlerinin fiziksel özellikleri arasında çekme dayanımı, dikkat çekici bir özelliktir. Kumaşın çekmesini etkileyen başlıca faktör elyafın nem emme gücüdür. Ayrıca kumaşın yapısı sıkı olursa, elyafın genişlemesi ile iplik şişmeye başlar. Arkasından ipliğin kumaştaki çözgü yüksekliği artar ve burkularak ipliğin uzunluğu kısalır. Bu durum doğal olarak kumaşın çekmesine ve küçülmesine neden olmaktadır.

Normal koşullarda sentetik elyaflar en düşük çekme oranına sahiptir. Böyle olunca dokumasız kumaşların genel olarak çekme ve küçülmesine çok az rastlanmaktadır.

Tekstil sektöründe kullanılan malzemelerin, kullanım sırasında maruz kaldığı dış faktörlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Spunbond kumaşlar için de durum farklı değildir. Bu kumaşlar da tüketicilere sunulmadan önce kalite kontrol testlerinden geçirilmektedir. Bu testlerden biri de çekme mukavemeti testidir. Bu testlerde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 13934 Tekstil - Kumaşların gerilme özellikleri
  • ASTM D5034-09 Tekstil kumaşlarının kopma mukavemeti ve uzaması için standart test yöntemi (grab testi)
  • ASTM D5035-11 Tekstil kumaşlarının kopma kuvveti ve uzaması için standart test yöntemi (şerit yöntemi)

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, spunbond kumaş test hizmetleri kapsamında çekme testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.