Sıvı Penetrasyonu (ISO 6530)

Koruyucu Giyecek Testleri

Sıvı Penetrasyonu (ISO 6530)

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından, koruyucu giyeceklerin sıvı penetrasyon özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere ISO 6530 standardı tasarlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 6530 Koruyucu giyecekler - Sıvı kimyasal maddelere karşı koruma - Malzemelerin sıvı nüfuziyetine direnci için deney metodu.

Sıvı Penetrasyonu (ISO 6530)

Söz konusu standart, koruyucu giyecek malzemelerinin sıvı kimyasal maddeler ve bileşiklere, özellikle düşük uçuculuğa sahip kimyasallara karşı nüfuz etme, emilim ve iticilik kriterlerinin ölçümüne yönelik bir test yöntemi açıklamaktadır.

Penetrayon veya nüfuz etme, bir sıvının kumaştaki gözeneklerden veya deliklerden geçerek kumaşa geçtiği fiziksel bir işlemdir.

ISO 6530 standardına uygun şekilde gerçekleştirilen testlerde koruyucu kumaş, emici bir malzeme ile kaplı 45 derece eğimli bir oluğa yerleştirilmekte ve numune kumaşın üstüne 10 saniye içinde 10 ml sıvı dökülmektedir. 1 dakika içinde kumaşa nüfuz eden herhangi sıvı, dökülen miktarın yüzdesi olarak ifade edilir. Söz konusu standarda göre yapılan testlerde, hem koruyucu kumaşların sıvı penetrasyonu hem de sıvı iticiliği belirlenmektedir. Her kimyasal madde için penetrasyon sonuçları üç farklı performans sınıfında gösterilmektedir.Penetrasyon yüzde 10’un altında ise birinci sınıf, yüzde 5’in altında ise ikinci sınıf, yüzde 1’in altında ise üçüncü sınıf olarak değerlendirilmektedir. Emilim endeksi, kumaş içinde tutulan ancak kumaşa nüfuz etmeyen test sıvısının yüzdesini ifade etmektedir.

EN 6530 standardına göre penetrasyon oranı, sadece az miktarda sıvı kimyasal maddenin anlık penetrasyonunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kumaş eğer bir dakikadan daha uzun süre daha büyük miktarlarda sıvıya maruz kalırsa, bu değerler dikkate alınmaz.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, koruyucu giyecekler test hizmetleri çerçevesinde, sıvı penetrasyonu (ISO 6530) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.