CWA 17553 Sivil Kullanım İçin Koruyucu Maske Testleri

Koruyucu Giyecek Testleri

CWA 17553 Sivil Kullanım İçin Koruyucu Maske Testleri

Yaşanmakta olan Covid-19 salgının yayılmasını kontrol altına almak ve takip etmek için yüksek kaliteli ağız ve yüz maskeleri kullanımı çok önemlidir. Bu amaçla Avrupa Birliği ülkeleri için etkili ve tek kullanımlık hijyen maskesi geliştirilmiştir. Bu maskeler yüksek kaliteli ve dokumasız spunbond ve meltblown kumaşlardan üretilmektedir. Bu maskeler CEN (Avrupa Standardizasyon Komitesi) ve CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi) tarafından birlikte geliştirilen CWA 17553: 2020 standardına uygundur.

CWA 17553 Sivil Kullanım İçin Koruyucu Maske Testleri

Gelişmiş laboratuvarlarda EN 14683 standardına göre önceden test edilen bu hijyenik maskelerin bakteri filtrasyon verimliliği (BFE) seviyesi yüzde 90’ın üzerindedir. Üretici firmalar, maskeleri piyasaya sürmeden önce, malzeme kalitesi, ergonomi ve filtreleme verimliliği standartlarının tam olarak karşılandığından emin olmak zorundadır.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından da yayınlanan TS EN 14683+AC standardı, tıbbi yüz maskeleri için gereklilikler ve test yöntemleri sunmaktadır. Bu standart, cerrahi işlemler sırasında ve benzer ortamlarda bulaşıcı maddelerin çalışanlardan hastalara bulaşmasını sınırlamak için tasarlanan tıbbi yüz maskelerine yönelik tasarım, üretim ve performans gerekliliklerini açıklamakta ve ve test yöntemleri içermektedir.

CWA 17553: 2020 standardına uygun olarak üretilen maskeler CE işaretine tabi değildir ve Avrupa Birliği ülkelerinde tüketicilere sunulmaya uygundur.

Sivil kullanım için koruyucu maskeler, esas olarak şu kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır:

  • Viral veya bakteriyel enfeksiyonun klinik semptomlarını göstermeyen kişiler
  • Bu semptomları gösteren kişilerle temas etmeyen kişiler

Bu maskeler üç yaşından küçük çocuklar için uygun bulunmamaktadır. 3 ila 12 yaş arasındaki çocukların ise bu maskeleri takarken gözetim altında tutulması tavsiye edilmektedir. Ancak burada önerilen yaş kriterleri, ulusal bazda daha yüksek tutulabilir.

Bu yüz maskelerinin kullanılması ile, kullanıcının, konuşurken, öksürürken veya hapşırırken çıkan solunum damlacıkları, tükürük veya solunum salgılarının yayılmasını en aza indirilmiş olmaktadır. Bu maskeler aynı zamanda dış kaynaklı solunum damlacıklarının kullanıcının burnuna ve ağzına girmesini de sınırlamaktadır.

CWA 17553: 2020 standardına uygun üretilen sivil kullanım için koruyucu maskelerin ana malzemesi, dokumasız spunbond ve meltblown kumaşlardır. Spunbond kumaşlar dokumasız kumaş türüdür. Bu kumaşlar sıcak presle birbirine bağlanan uzun liflerden elde edilen ve kumaşa benzeyen bir malzemedir. Yani doğrudan elyaftan üretilmektedir ya da erimiş plastik malzemeden elde edilen düz ve gözenekli tabakalardır. Dokunmamış bu malzemeler genelde güçsüzdür, sınırlı bir ömür sahiptir ve tek kullanımlık olması amaçlanmaktadır. Bu tür kumaşlar emicilik, esneklik, sıvı iticilik, yumuşaklık, mukavemet, alev geciktirme, yıkanabilirlik, filtreleme, bakteri bariyeri ve sterilite gibi belirli işlevlerde kullanılır.

Meltblown kumaş, sentetik bir üründür ve üretimi sırasında teknolojik bir dizi işlem uygulanmaktadır. Bu işlemlerde kumaşa farklı özellikler katılmaktadır. Bu tür kumaşların hammaddesi polipropilendir. Meltblown kumaşlar genelde filtreleme için ve mikrofiber bez üretiminde kullanılır. Yüksek emici güce sahiptir. Eldiven ve maske gibi medikal alanlarda da kullanılır. Spunbond kumaş içinde bulunan elyaflar, ısı ile birbirine bağlanmaktadır. Meltblown kumaş ise ultra ince flamentler eğirilerek birbirine bağlanmaktadır. Her iki kumaşında filtreleme ve emici özelliği yüksektir.

CWA 17553 sivil kullanım için koruyucu maskeler, üç katlı tasarlanmaktadır. Dış katman spunbond, mavi renkli, su geçirmez kumaş, orta katman meltblown, beyaz renkli, filtrasyon elemanı, iç katman ise yine spunbond, beyaz renkli olmaktadır. Bu maskeler tek kullanımlıktır.

CWA 17553 maskelerin, 3 µm civarında partiküllere karşı filtrasyon verimliliği, iki seviye olarak belirlenmiştir:

  • Seviye yüzde 90, yüzde 90’ın üzerinde filtrasyon verimliliği sağlar
  • Seviye yüzde 70, yüzde 70’in üzerinde filtrasyon verimliliği sağlar

Üretici firmalar, herhangi bir sivil kullanım için koruyucu maskeleri piyasaya sürmeden önce, kendi imkanları ile veya uygun test araçlarına sahip gelişmiş bir laboratuvar aracılığı ile doğrulama testleri gerçekleştirmek zorundadır. Bunun için maskelerin performansını sağlamak amacı ile düzenli kontroller oluşturmak ve bunu belgelemek zorundadır. Uygulanan başlıca testler şunlardır: görsel inceleme, maske kayışlarının dayanıklılık testi, malzeme filtrasyon verimlilik testi ve solunum direnci ve hava geçirgenliği testi.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden işletmelere CWA 17553 standardı kapsamında sivil kullanım için koruyucu maskeler test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.