Spunbond Kumaş Testleri - pH Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Spunbond Kumaş Testleri - pH Testi

Genel olarak polipropilen ve poliamid gibi yüksek moleküler ağırlık ve geniş moleküler ağırlık dağılımlı polimerler, düzgün ağlar üretmek için eğirilerek (spunbond) işlenmektedir. Eriyik eğirme ile elyaf üretiminde, yaygın olarak orta eriyik viskoziteli polimerler kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemlerle eritilerek bükülen polietilen liflerin özellikleri, polipropilen liflerinden daha düşüktür. Polietilen teknolojisindeki gelişmeler ile, polipropilen ile henüz elde edilemeyen özelliklere sahip eğrilerek bağlanmış (spunbond) kumaşlar daha yaygın üretilecektir.

Spunbond Kumaş Testleri - pH Testi

Spunbond ürünler, jeotekstiller ve tek kullanımlık medikal ve hijyen ürünler üretimden kullanılmaktadır. Kumaş üretimi elyaf üretimi ile bir arada yürütüldüğü için, bu şekilde dokunmamış (nonwoven) kumaşlar elde etmek daha ekonomik olmaktadır. Spunbon tekniği, bağlama cihazını eğirme ile aynı hizaya yerleştirmekte ve elyaf eğirmeyi ağ oluşumu işlemi ile birleştirmektedir. Bazı düzenlemelerde ise ağ, ayrı bir aşamada bağlanmaktadır. Bununla birlikte, aynı ağa birden fazla tipte birleştirme uygulanmakta ve bu düzenleme daha esnek olmaktadır.

Eğirme işlemi, sürekli filament ipliklerin üretimine benzemektedir. Belli bir polimer için benzer koşulları kullanmaktadır. Eriyik polimer memelerinden çıkarken lifler oluşmakta ve soğuk hava ile söndürülmektedir. Bu şekilde geniş bir ağ üretilmektedir.

Eğrilerek bağlanmış ağlar (spunbond kumaşlar), özellikleri itibariyle kağıt ve dokuma kumaş arasına düşmektedir ve çok hafif ve esnek yapıdan ağır ve sert yapılara kadar oldukça geniş ürün özelliklerine sahiptir.

Tekstil ürünlerinin pH değeri, insan sağlığını etkileyen zararlı maddelerin göstergesi olan kumaşlarda kalan asit ve alkali içeriğini ifade etmektedir. Ulusal ve uluslararası standartlara göre, doğrudan cilde maruz kalan tekstil ürünlerinin ve özellikle bebek giyeceklerinin pH değerinin, 4 ila 8,5 arasında olduğu kontrol edilmelidir. Doğrudan cilde maruz kalmayan tekstil ürünlerinde ise pH değeri 4 ila 9 arasında olmalıdır. Esas olarak, insan cildinin pH değeri 5,5 ila 7 arasındadır ve zayıf asidiktir. Tekstil ürünlerinin yüksek pH değeri, insan cildi yüzeyindeki zayıf asit ortamını yok etmekte ve kaşıntıya neden olacak ve cildi diğer patojenik bakterilere karşı savunmasız bırakacak semptomlara neden olmaktadır. Ayrıca kumaşın yüksek veya düşük pH değeri, depolama sırasında kumaşın zarar görmesine neden olmaktadır. Kısaca tekstil ürünlerinin pH değeri, sadece tüketicinin sağlığı ile ilgili değil, aynı zamanda tekstil ürünlerinin kalitesi ile de yakından ilgilidir. Bu bakımdan spunbond kumaşlarda da pH değerinin kontrol altında tutulması önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, spunbond kumaş test hizmetleri kapsamında pH testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.