Spunbond Kumaş Testleri - Hidrostatik Basınç Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Spunbond Kumaş Testleri - Hidrostatik Basınç Testi

Spunbond kumaşlar, yani eğrilerek bağlanmış ağlar, çok hafif ve esnek yapıdan, ağır ve sert yapılara kadar çok geniş bir ürün özellikleri yelpazesine sahiptir. Genel olarak bu kumaşların özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Spunbond Kumaş Testleri - Hidrostatik Basınç Testi

 • Rastgele lifli yapıları olmaktadır
 • Genellikle ağın rengi beyazdır ve birim alan başına yüksek opaklığa sahiptir
 • Eğirilerek bağlanmış ağların çoğu katmanlı yapıdadır, temel ağırlık arttıkça katman sayısı da artmaktadır
 • Temel ağırlıklar 5-800 g/m2 arasındadır, tipik olarak 10-200 g/m2 arasındadır
 • Elyaf çapları 1-50 um arasında değişmetedir, ancak tercih edilen aralık 15-35 um arasındadır
 • Ağ kalınlıkları 0,1-4,0 mm arasındadır, tipik olarak 0,2-1,5 mm arasında değişmektedir
 • Diğer dokunmamış, dokuma ve örme yapılara kıyasla yüksek mukavemet / ağırlık oranlarına sahiptir
 • Alan bağlı ağlar için yüksek yırtılma mukavemeti göstermektedir
 • Lifler rastgele yerleştirildiği için düzlemsel izotropik özellikler göstermektedir
 • İyi aşınma ve buruşma direncine sahiptir
 • Yüksek boşluk içeriği nedeniyle yüksek sıvı tutma kapasitesine sahiptir
 • Yüksek düzlem içi kayma direnci ve düşük kıvrılabilirlik göstermektedir.

Hidrostatik basınç, bir sıvının, kendisini çevreleyen duvar yüzeylerine yaptığı basıncı ifade etmektedir. Tekstil sektöründe kumaşların su geçirmezliğini belirlemek amacıyla hidrostatik basınç test yöntemleri uygulanmaktadır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 811 standardı, kumaşların su girişine karşı direncini belirlemeye yönelik hidrostatik basınç test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi ile suya dayanıklı veya su itici bir apre işlemi uygulanmış olsun veya olmasın suya dayanıklı olması amaçlanan tüm kumaş türlerine uygulanmaktadır. Bu standart, iptal edilen ve bir Avrupa standardı olan EN 20811 standardının yerini almıştır. Ülkemizde de bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlamıştır: TS EN ISO 811 Tekstil - Su penetrasyonuna karşı dayanım tayini - Hidrostatik basınç testi.

ISO 811 standardına açıklanan hidrostatik basınç test yöntemi, bütün tekstil ürünleri gibi spunbond kumaşların su geçirmezliğini tespit etmek için de kullanılmaktadır.

Bu konuda ayrıca Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından geliştirilen ve kumaşların su direnci özelliklerini belirleyen ve bir hidrostatik basınç test yöntemi sunan AATCC 127 Su direnci - Hidrostatik basınç testi standardı da dikkate alınmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, spunbond kumaş test hizmetleri kapsamında hidrostatik basınç testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.