Meltblown Kumaş Testleri - Kumaş Performans Testleri

Koruyucu Giyecek Testleri

Meltblown Kumaş Testleri - Kumaş Performans Testleri

Meltblown kumaş, özel bir teknik ile eritilerek şişirilmiş kumaş olarak da tanımlanmaktadır. Meltblown kumaş, eriyik üfleme işlemi ile üretilen bir tür elyaf dokunmamış (nonwoven) malzemedir. Hammaddesi tamamen (yüzde 100) polipropilendir. 0,5 ila 2 nanomikron aralığında elyaf çapı olan bu malzeme, özel elektrostatik, yüksek verimlilik ve düşük direnç özelliklerine sahipti. Uzun depolama imkanı bulunan meltblown kumaşlar, mikroorganizmaların, virüslerin ve aşırı tozların etkili bir şekilde filtre edilmesinde ve uzaklaştırılmasında etkili olmaktadır.

Meltblown Kumaş Testleri - Kumaş Performans Testleri

Meltblown kumaşların üretiminde en önemli özellik elektret muamelesidir. Elektret muamelesi ile eritilerek şişirilen kumaş malzemeleri, havadaki virüsler, bakteriler ve partikül maddeler üzerinde çok güçlü filtreleme etkisine sahiptir.

Meltblown kumaş performans testlerinde, bir Avrupa standardı olan EN 149 standardı esas alınmaktadır: EN 149 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Partiküllere karşı koruma için filtreli yarım maskeler - Gereksinimler, testler, işaretleme. Söz konusu standart, kaçış amaçları dışında partiküllere karşı koruma sağlamak için solunum koruyucu cihazlar olarak yarım maskelerin filtrelenmesine yönelik en düşük gereksinimleri açıklamaktadır. Bu çerçevede güçlü bir nonwoven kumaş olan meltdown kumaşların da fitreleme özellikleri test edilmektedir.

Meltblown kumaşlar kullanılarak başlıca üretilen yüz maskeleri şunlar olmaktadır:

  • Günlük koruyucu yüz maskeleri (PFE99, KN90, KN95, N95 ve N99)
  • Cerrahi yüz maskeleri, tek kullanımlık yüz maskeleri
  • Endüstriyel toz koruyucu yüz maskeleri (FFP1, FFP2 ve FFP3)

PFE99 maskeler, partikül filtrasyon verimliliği en az yüzde 99 olan koruyucu yüz maskeleridir. KN90 solunum maskelerinin filtrasyon verimliliği en az yüzde 90, KN95 solunum maskelerinin filtrasyon verimliliği en az yüzde 95 oranındadır ve bu iki koruyucu yüz maskesi Çin standartlarını karşılamak zorundadır. N95 ve N99 solunum maskeleri, Amerikan Mesleki Güvenlik ve Sağlık Ulusal Enstitüsü (NIOSH) tarafından geliştirilen hava filtrelemesi sınıflandırmasına giren maskelerdir ve bu solunum maskeleri, solunan hava parçacıklarının sırası ile en az 90 ve 95’ini filtreleme özelliğine sahiptir. Bu sınıflandırmanın Avrupa ülkelerinde kullanılan versiyonu ise FFP1, FFP2 ve FFP3 sınıflandırmasıdır (FFP, filtreli yüz parçası anlamına gelen filtering facepiece ifadesinden türetilmiştir). Uygun koşullarda kullanıldığı zaman FFP1 filtreler bulaşma riskini 4 kat, FFP2 filtreler 10 kat ve FFP3 filtreler 20 kat azaltmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, meltblown kumaş test hizmetleri kapsamında kumaş performans testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.