Meltblown Kumaş Testleri - Çekme Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Meltblown Kumaş Testleri - Çekme Testi

Meltblown kumaşlar, solunabilir partiküllerin filtrelenmesi bakımından ideal olan ince liflere sahip kumaşlardır ve mükemmel bariyer ve filtreleme özelliklerine sahip hava filtrasyon uygulamaları sağlamaktadır. Bu tür meltblown nonwoven kumaşlar, endüstriyel solunum cihazları, elektrikli süpürge torbaları, otomotiv kabin filtreleri ve mikrobiyolojik filtreler gibi çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bulunmaktadır.

Meltblown Kumaş Testleri - Çekme Testi

Meltblown yüz maskesi filtre malzemesi, yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı, ya da kısaca bir HEPA filtre türüdür. Kişisel koruyucu ekipman maskeleri ve solunum cihazları için, tamamen polipropilen filtrasyon malzemesinden üretilen meltblown filtreler kullanılmaktadır. Bu malzeme, ortalama 0,3 mikron boyutunda olan havadaki partiküllerin en az yüzde 95’ini filtrelemektedir. Bir yüz maskesi veya yüz solunum cihazının içinde kullanılan meltblown filtre malzemesi, bu nedenle son derece güçlü kabul edilmektedir.

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından meltblown filtre malzemesi, Seviye 1 olarak derecelendirilmiştir. Bu seviye, düşük akışkan direncini ifade etmektedir. Bu filtre malzemesi, spubond nonwoven malzemeden yapılmış bir yüz maskesinin iç tabakası olarak kullanıldığı zaman maskenin etkinliği daha da artmaktadır.

Günlük hayatta yeni alınan giyecekler, çarşaflar ve başka tekstil kumaşları, bir veya iki kez suyla yıkandıktan sonra bazen çekme eğilimi göstermektedir. Bu istenmeyen durum, yıkanabilir özellikte maske filtre kumaşları için de söz konusudur.

Meltblown filtre kumaşlarında kumaşın boyutsal kararlılığı (stabilitesi), bu malzemenin özelliklerine ve işleme sürecindeki potansiyel büzülme kuvvetine bağlı olarak kumaş boyutunun değişmesi anlamına gelmektedir. Güçlü bir boyutsal kararlılık gösteren yüz maskelerinin birçok kez yıkanması mümkün olmaktadır. Bu tür kumaşlar orijinal kıvrım ve şekillerini değiştirmemekte ve boyutları küçülmemektedir. Düşük boyutsal kararlılığa sahip kumaşlar ise genelde dikiş, yıkama ve ütüleme gibi işlemler sırasında çekme göstermektedir.

Kumaşın çekmesine neden olan başlıca faktör, elyafın nem emmesidir. Ayrıca ipliğin ve kumaş yapısının gerginliği de kumaşın çekmesini etkilemektedir. İpliğin büküm ve hacim oranı yüksekse, kumaş çekmesi de büyük olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, meltblown kumaş test hizmetleri kapsamında çekme testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.