Meltblown Kumaş Testleri - Su Geçirmezlik Testi

Koruyucu Giyecek Testleri

Meltblown Kumaş Testleri - Su Geçirmezlik Testi

Meltblown kumaşlar güçlü filtreleme özellikleri yanı sıra güçlü su geçirmezlik özelliklerine de sahiptir. Sıvı emici hijyen ve bakım ürünleri grubunda, yetişkin bezleri, bebek ve çocuk bezleri, tamponlar, ter pedleri, göğüs pedleri, kadın hijyen bağları, su geçirmez yatak kılıfları ve idrar tutucu bezler üretilmektedir. Bu ürünlerin üretiminde dokusuz (nonwoven) yüzey ürünlerin kullanılması her zaman tercih edilmektedir. Özellikle çevre dostu, düşük maliyetli ve katma değeri yüksek oluğu için üretici firmalar, dokusuz yüzey kullanımına ağırlık vermektedir. Bu alanda en yaygın kullanım ise meltblown kumaşlarda olmaktadır. Çocuk ve bebek bezleri üretiminde dokusuz yüzey kullanımı artmakta ve genel olarak üst yüz, sıvı bariyeri ve alt yüz kumaşları meltblown kumaşlar olmaktadır. Bu kumaşlar, sıvı geçirmezlik ve kuruluk sağlamak bakımından hidrofob (sudan kaçınma) ya da hidrofil (suyu tutma) özelliklerine sahiptir.

Meltblown Kumaş Testleri - Su Geçirmezlik Testi

Hidrofilik kumaşlar, yapı itibariyle suyu hızlı bir şekilde emen bir yapıya sahiptir. Tekstil ürünlerinde bir takım kimyasallar kullanılarak, sıvıyı emen ve arka yüzeye aktaran özelliklerde ürünler elde edilmektedir. Bilhassa teknik tekstil ürünler üretiminde bu tür kumaşlara talep artmaktadır. Özellikle tek kullanımlık hijyen ve bakım ürünlerinde hidrofil özellikli kumaş kullanımı artmaktadır. Günümüzde spunbond + meltblown + spunbond olarak üretilen ve ameliyat örtüsü ya da cerrahi önlük gibi tek kullanımlık ürünlerde yüzey katmanları sıvı emişini gerçekleştirmekte, meltblown katmanı ise daha fazla sıvıyı tutabilmektedir. Bu nedenle dış ve iç katmanlarda spunbond ve orta katmanda meltblown kumaş kullanılmaktadır.

Bütün tekstil malzemelerinde olduğu gibi meltblown kumaşların da su geçirmezlik özellikleri, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 811 standardı uyarınca yapılmaktadır. Bu standartta, tekstil ürünlerinin su penetrasyonuna karşı dayanıklılık özellikleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır (TS EN ISO 811 Tekstil - Su penetrasyonuna karşı dayanım tayini - Hidrostatik basınç testi).

Söz konusu test yöntemi ile, kumaşların su nüfuzuna karşı direncini belirlemek için bir hidrostatik basınç test yöntemi gerçekleştirilmektedir. Bu test yöntemi, meltblown kumaşlar dahil olmak üzere her türlü kumaşa uygulanmaktadır. Bu test yöntemi, medikal amaçlarla kullanılan başlık, eldiven, giyecek, maske, önlük ve tulum gibi koruyucu malzemelerin üretiminde kullanılan kumaşlar için geçerlidir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, meltblown kumaş test hizmetleri kapsamında su geçirmezlik testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.