AATCC 100 Antimikrobiyal Kumaş Testi

Medikal Testler

AATCC 100 Antimikrobiyal Kumaş Testi

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından, tekstil ürünlerinde antimikrobiyal etkinliğin belirlenmesi için uygulanan kantitatif bir test yöntemini açıklamak amacı ile AATCC 100 standardı geliştirilmiştir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 100 Test yöntemi - Antimikrobiyal tekstil testleri.

AATCC 100 Antimikrobiyal Kumaş Testi

Genel olarak antimikrobiyal tekstiller, hijyen koşullarının sağlanması amacı ile hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında kullanılan hijyenik tekstil ürünleridir. Bu tekstil ürünleri görsel olarak sıradan tekstil ürünlerinden farklı değildir ve temizlik ve hijyenin önemli olduğu tüm tekstil kullanım alanları için antimikrobiyal tekstil ürünleri kullanılmaktadır. Artan hijyen bilinci ve hassasiyetlere bağlı olarak dünyanın hemen her yerinde antimikrobiyal tekstil ürünleri, saranılan ürünler haline gelmiştir.

Antimikrobiyal özellikte tekstil ürünleri, bugün günlük giyecekler, hastane tekstilleri, otel tekstilleri, ev tekstilleri ve bebek giyeceklerinde özellikle tercih edilmektedir. Bu ürünlerin etkinlik seviyelerinin belirlenmesi için, çeşitli test yöntemleri ve standartlar kullanılmaktadır. Bu standartlardan biri de AATCC 100 standardıdır. Günümüzde çeşitli ülkelerde tekstil ürünlerinin antimikrobiyal etkinlik özelliklerini tespit etmek için kullanılan sayısız standart bulunmaktadır.

AATCC 100 standardında açıklanan ve tekstil malzemeleri antibakteriyel yüzeylerinde kullanılan test yöntemi, kantitatif bir yöntem olan paralel çizgi yöntemidir. Bu yöntem esas olarak şu altı temel aşamadan oluşmaktadır:

  • Numunelerin hazırlanması
  • Sterilizasyon
  • Aşılama
  • İnkübasyon
  • Yıkama ve çalkalama
  • Sayma

Test sırasında mikroorganizmalar, tekstil ürününün antimikrobiyal özelliklerini belirlemek için uygun koşullarda inkübe edilmektedir. Yani ekimi yapılmış mikroorganizmalar, üremeleri için gerekli sıcaklıkta ve belli bir süre özel bir cihazda tutulmaktadır. Bu testlerde başta staphylococcus aureus olmak üzere çeşitli mikroorganizmalar kullanılmaktadır.

Diğer taraftan antimikrobiyal ajanlar tekstil üretiminde kullanılan ve mikroorganizmaların yol açtığı kokulara karşı direnç sağlayan yararlı katkı maddeleridir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, AATCC 100 Antimikrobiyal kumaş test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.