AATCC 147 Tekstil Malzemelerinin Değerlendirilmesi: Paralel Çizgi Metodu

Medikal Testler

AATCC 147 Tekstil Malzemelerinin Değerlendirilmesi: Paralel Çizgi Metodu

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından, tekstil ürünlerinde antimikrobiyal etkinliğin belirlenmesi için uygulanan kalitatif bir test yöntemini açıklamak amacı ile AATCC 147 standardı geliştirilmiştir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 147 Tekstil malzemelerinin değerlendirilmesi: paralel çizgi metodu.

AATCC 147 Tekstil Malzemelerinin Değerlendirilmesi: Paralel Çizgi Metodu

Söz konusu standartta sunulan test yöntemi, yaygın olarak paralel çizgi yöntemi olarak bilinmektedir. Bu test yöntemi, işlenebilir tekstil malzemeleri üzerinde yayılabilir antimikrobiyal ajanların antibakteriyel aktivitesini kalitatif olarak değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Yani bu test yöntemi ile, işlenmiş tekstil ürününün, mikroorganizmaların büyümesini engelleme ve bakteriyostatik olma yeteneği tesbit edilmektedir. Bu yöntem, farklı mikroorganizma konsantrasyonlarına karşı etkinliği kabaca tahmin etme imkanı vermektedir.

Testler için gerekli mikroorganizmalar, genellikle bir sıvı kültür ortamında yetiştirilmektedir. Geneş olarak iki temsili mikroorganizma kullanılmaktadır: staphylococcus aureus ve klebsiella pneumoniae. Teste başlamadan önce, sterilize edilmiş ve erimiş mikroorganizmalar, steril petri kaplarına dökülür ve aşılamadan önce tamamen katılaşmasına izin verilir. Test mikroorganizmasının süspansiyonu daha sonra steril damıtılmış su içinde seyreltilerek standart hale getirilir.

AATCC 147 test yönteminin uygulanması nispeten hızlıdır. Daha karmaşık olan AATCC 100 test yöntemine göre hızlı ve kolay bir alternatif sunmaktadır. Bu test yöntemi hem gram pozitif hem de gram negatif mikroorganizmalara karşı test yapmak için kullanışlıdır. Sade olduğu için de çok tekrarlanabilir. Bu yöntem farklı mikroorganizma konsantrasyonlarına karşı etkinlik tahminleri sağlamakta ve böylece daha yüksek bir duyarlılık derecesi sunmaktadır.

Buna karşılık AATCC 147 test yöntemi nicel değildir ve sadece nitel veriler sağlamaktadır. Ayrıca test numunelerinde gözlenen antimikrobiyal aktivite seviyeleri için başarılı veya başarısız kriterler içermemektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, AATCC 147 Tekstil malzemelerinin değerlendirilmesi: paralel çizgi metodu test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.