AATCC 174 Halıların Antimikrobiyal Aktivite Değerlendirmesi

Medikal Testler

AATCC 174 Halıların Antimikrobiyal Aktivite Değerlendirmesi

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından, yeni halı malzemelerinin antimikrobiyal aktivitesini test etmek için uygulanan bir test yöntemini açıklamak amacı ile AATCC 174 standardı geliştirilmiştir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 174 Halıların antimikrobiyal aktivite değerlendirmesi.

AATCC 174 Halıların Antimikrobiyal Aktivite Değerlendirmesi

Söz konusu test yönteminde üç prosedür sunulmaktadır:

  • Test I: Antibakteriyel aktivitenin kalitatif değerlendirmesi
  • Test II: Antibakteriyel aktivitenin kantitatif değerlendirmesi
  • Test III: Kalitatif antifungal değerlendirme

Test I, daha çok AATCC 147 standardında sunulan test yöntemine ya da inhibisyon bölgesi test yöntemine çok benzemektedir. Ancak burada test numunesi, çoklu çizgiler veya çim yerine tek bir bakteri serisine yerleştirilmektedir.

Test II, AATCC 100 standardında sunulan ayarlanmış bir aşı hacmine sahip test yöntemine benzemektedir.

Test III ise, halıya bakan bir plaka ve diğeri aşağı dönük olacak şekilde AATCC 30 standardında sunulan üçüncü test yöntemine benzemektedir.

AATCC 174 test yöntemlerinin güçlü yönleri şu şekilde sıralanabilir: Bu yöntem halıların antibakteriyel ve antifungal aktivitesini değerlendirmektedir. Test I, antimikrobiyal aktivite için diğer laboratuvar testlerine nazaran daha hızlı ve ekonomiktir. Test II kantitatiftir ve sonuçlar tekrarlanabilir olma eğilimindedir. Test III’de ise test maddesi çok sayıda sporla temas etmektedir.

AATCC 174 test yöntemlerinin zayıf yönleri ise şu şekilde sıralanabilir: Bu yöntem geçiş kriterlerini belirtmemektedir. Yani halının antimikrobiyal olup olmadığına, çalışmaya sponsor olan firma tarafından karar verilmektedir. Test I’in bazı doğal değişkenlikleri vardır ve mikrobiyal inhibisyon bölgelerinin her zaman net veya düzenli sınırları bulunmamaktadır.

Bugün gelişmiş laboratuvarlarda, antibakteriyel, antifungal ve anti-alg yüzeylerinin ve kaplamalarının ayrıntılı testleri gerçekleştirilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, AATCC 174 Halıların antimikrobiyal aktivite değerlendirmesi test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.