AATCC 30 Antifungal Aktivite, Tekstil Malzemeleri Üzerine Değerlendirme: Tekstil Malzemelerinin Küf ve Çürüme Direnci

Medikal Testler

AATCC 30 Antifungal Aktivite, Tekstil Malzemeleri Üzerine Değerlendirme: Tekstil Malzemelerinin Küf ve Çürüme Direnci

Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından, tekstil malzemelerinde antifungal değerlendirme özelliklerini ve küf direnci test yöntemini açıklamak amacı ile AATCC 30 standardı geliştirilmiştir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: AATCC 30 Antifungal aktivite, tekstil malzemeleri üzerine değerlendirme: tekstil malzemelerinin küf ve çürüme direnci.

AATCC 30 Antifungal Aktivite, Tekstil Malzemeleri Üzerine Değerlendirme: Tekstil Malzemelerinin Küf ve Çürüme Direnci

Söz konusu test yöntemi, kumaş, gazlı bez veya benzeri tekstil malzemelerinin küf ve fungal büyümeye ne kadar duyarlı olduğunu ve etkinliğini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

AATCC 30 test yöntemi, ikisi uygulanmakta olan farklı test tiplerine ayrılmaktadır:

  • Test III: Standart inhibisyon bölgesinin kapsamına benzemektedir.
  • Test IV: Hidrofobik tekstiller konusunda etkilidir ve ASTM D3273 standardına benzer özellikler taşımaktadır.

Test sırasında mikroorganizma olarak mantar aspergillus niger kullanılmaktadır. Bu organizma katı ortamda büyütülmekte ve uygun büyüme süresinden sonra bir spor süspansiyonu oluşturulmaktadır. Testin zorluk seviyesine bağlı olarak bir agar ortamı hazırlanmaktadır. Test örneği aşılanmış agar ortamının üzerine yerleştirilmekte ve üst kısmı spor süspansiyonu ile aşılanmaktadır. Petri kapları, inkübe edilirken nemi korumak için kapatılmaktadır. Aşılanan test numunesi 7 veya 14 gün sonra değerlendirilmekte ve makroskopik veya mikroskobik olup olmadıkları veya büyüme olup olmadığı değerlendirilmektedir.

AATCC 30 test yöntemi, test maddesinin antifungal kabiliyetlerini oldukça sıkı koşullar altında değerlendiren bir test yöntemidir. Bu, nispeten daha az katı olan diğer yöntemlere göre antifungal etkinliğin iyi bir göstergesidir. Test maddesi, daha fazla etkinlik için çok sayıda sporla temas etmektedir. Diğer birçok mantar yönteminden daha kesin bir testtir ve bu testte gösterilen herhangi bir büyüme inhibisyonu, test maddesinin antimikrobiyal etkisine bağlıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, AATCC 30 Antifungal değerlendirme ve küf direnci test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.