AS / NZS 1716 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar

Medikal Testler

AS / NZS 1716 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar

Bir Avustralya / Yeni Zelanda standardı olan AS / NZS 1716 standardında, solunması halinde zararlı maddeler içeren hava ortamlarına karşı değişen seviyelerde koruma sağlayan koruyucu solunum cihazlarına yönelik gereksinimler açıklanmaktadır. Ayrıca belli şekillerde oksijen eksikliği olan hava ortamlarına karşı korumaya yönelik gereksinimler de açıklanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: AS / NZS 1716 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar.

AS / NZS 1716 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar

Kısaca bu standart, solunum cihazlarının üretiminde uyulması gereken gereksinimleri, performansı ve test kriterlerini ele almaktadır. Bu arada hava taşıtlarında ve su altındaki operasyonlarda kullanılan solunum ile ilgili koruyucu cihazlar, AS / NZS 2299 serisi standartlara ve tıbbi amaçlar veya kalp masajı için kullanılan yaşam destek maskeleri AS 2488 standardına tabidir.

AS / NZS 1716 standardında açıklanan başlıca gereksinimler şu cihazları kapsamaktadır: partikül filtreli solunum maskeleri, gaz ve buhar filtreli respiratörler, elektrikli hava temizleyici respiratörler, kaçış maskeleri (filtreleme tipi), hava hortumu ve hava hattı respiratörleri, basınçlı hava bağımsız solunum cihazı, basınçlı oksijen bağımsız solunum cihazı ve kimyasal oksijen bağımsız bağımsız kurtarıcılar.

Aslında kişisel solunum koruması ve risk yönetimini kapsamında iki temel Avustralya / Yeni Zelanda standardı bulunmaktadır:

  • AS / NZS 1715 Koruyucu solunum ekipmanının seçimi, kullanımı ve bakımı
  • AS / NZS 1716 1716 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar

Bu iki standart, çalışma ortamlarında koruyucu solunum ekipmanın seçimi, kullanımı ve bakımı için bir temel oluşturmaktadır. Çalışma ortamında bir solunum cihazı kullanmak gerekiyorsa, solunum maskeleri mutlaka AS / NZS 1716 gerekliliklerine uygun olmalıdır.

AS / NZS 1716 standardına göre üç sınıf partikül filtresi bulunmaktadır:

  • P1 sınıfı filtreler, düşük veya orta emme kapasiteli filtrelerdir. En yaygın kullanılan filtre sınıfı budur ve en fazla karşılaşılan boyutlarda, mekanik olarak ortaya çıkan partiküllere karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  • P2 sınıfı filtreler, orta emme kapasiteli filtrelerdir. Hem mekanik hem de termal olarak ortaya çıkan partiküllere karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  • P3 sınıfı filtreler, yüksek emme kapasiteli filtrelerdir. Yüksek derecede toksik malzemeler dahil tüm partiküllere karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Bu filtreler tam yüz maskesi ile birlikte kullanılmalıdır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, AS / NZS 1716 standardı çerçevesinde solunumla ilgili koruyucu cihazlar test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.