ASTM D4576-16 Islak Mavi ve Islak Beyazın Kalıp Büyüme Direnci İçin Standart Test Yöntemi

Medikal Testler

ASTM D4576-16 Islak Mavi ve Islak Beyazın Kalıp Büyüme Direnci İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM D4576-16 standardında, ıslak mavi ve ıslak beyazın deri tekstil ürünlerinde küf oluşturmaya karşı direnç özellikleri ve test yöntemleri açıklanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D4576-16 Islak mavi ve ıslak beyazın kalıp büyüme direnci için standart test yöntemi.

ASTM D4576-16 Islak Mavi ve Islak Beyazın Kalıp Büyüme Direnci İçin Standart Test Yöntemi

Islak mavi veya ıslak beyaz deri, bitkisel tabaklama ve bronzlaşma olmak üzere iki temel türe ayrılmaktadır. Ham deriyi dönüştürmek için kullanılan maddeler genelde bitkisel kökenlidir. Tabaklama işleminden sorumlu aktif bileşen, bazı bitkilerde konsantre olarak bulunan tanendir. Bu işlemden kaynaklanan ara ürün, ıslak beyaz deri denilen önceden tabaklanmış malzemedir. Son yıllarda krom tabaklama, daha basit ve kısa sürede bitkisel tabaklama ürünlerinin tasarrufunu sağlamıştır. Ayrıca krom tuzları cilt ile, şimdiye kadar bilinen bronzlaşma işlemlerinden daha kararlı olan bir bağ oluşturmaktadır. Bronzlaşma işlemi sonunda, deriler açık mavi bir renge döner ve ıslak mavi deri denilen boyama ve besi işlemine başlamadan önce kısmen nötralize edilmesi gereken tepkimeye girer.

ASTM D4576-16 standardında sunulan test yöntemi, ıslak mavi ve ıslak beyazın küf büyümesine karşı gösterdiği direnç özelliklerini değerlendirmek için bir test yöntemidir. Bu test sonucu, kalıplama gerçekleşmeden önce saklama süresinin tahmin edilmesine yardımcı olmaktadır.

Söz konusu test ile, depolama veya sevkiyat durumlarında veya her iki durumda ticari ıslak mavi ve ıslak beyaz miktarları arasındaki korelasyon derecesi tam olarak belirlenmemektedir.

Kısaca bu test yöntemi, ıslak mavi ve ıslak beyaz derinin, depolama ve nakliye gerekliliklerine bağlı olarak ve deri üretiminde kullanılmak üzere küf büyüme direncinin tespit edilmesini içermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D4576-16 Islak mavi ve ıslak beyazın kalıp büyüme direnci için standart test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.