ASTM E2180-18 Polimerik veya Hidrofobik Malzemelerde Bulunan Antimikrobiyal Maddelerin Etkinliğini Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

Medikal Testler

ASTM E2180-18 Polimerik veya Hidrofobik Malzemelerde Bulunan Antimikrobiyal Maddelerin Etkinliğini Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM E2180-18 standardında, plastikler, epoksi reçineleri ve diğer sert yüzeyler gibi hidrofobik malzemelerde bulunan antimikrobiyallerin özellikleri ve test yöntemleri açıklanmaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM E2180-18 Polimerik veya hidrofobik malzemelerde bulunan antimikrobiyal maddelerin etkinliğini belirlemek için standart test yöntemi.

ASTM E2180-18 Polimerik veya Hidrofobik Malzemelerde Bulunan Antimikrobiyal Maddelerin Etkinliğini Belirlemek İçin Standart Test Yöntemi

Burada açıklanan test yöntemi, antimikrobiyallerin etkinliğini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi ile, 24 saatte, tedavi edilmemiş bir kontrolden geri kazanılanlara karşı hayatta kalan bakteri hücrelerindeki azalma yüzdesi tespit edilmektedir. Hidrofobik substrat, kalıcı antimikrobiyal aktivitenin değerlendirilmesi için zamanla tekrar tekrar test edilebilmektedir.

ASTM E2180-18 standardında sunulan test yöntemi, aslında iki boyutlu ve düz hidrofobik veya polimerik yüzeylere dahil edilen veya bu maddelere bağlanan ajanların antimikrobiyal etkinliğini kantitatif olarak değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bu yöntem öncelikle antibakteriyel aktivitenin değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Bununla birlikte, maya ve fungal conidia gibi diğer mikroorganizmalar da bu yöntem uygulanarak test edilebilmektedir.

Bu test yöntemi, plastiklerde veya hidrofobik yüzeylerde antimikrobiyal aktivitenin olup olmadığını tespit etmekte ve işlenmemiş plastikler veya polimerler ile bağlı veya dahil edilmiş, suda çözünür antimikrobiyal ajanlara sahip olanlar arasındaki antimikrobiyal aktivitede kantitatif farklılıkların belirlenmesine izin vermektedir. Koruyucu madde ile muamele edilmiş ve hidrofobik yüzeyleri üzerinde hayatta kalanların sayısı arasında da karşılaştırmalar yapılmaktadır.

Bu test yöntemi ayrıca, hem yıkanmış hem de yıkanmamış numunelerin bir zaman dilimi boyunca test edilmesi ile elde edilen bir antimikrobiyal tedavinin raf ömrünün veya uzun süreli dayanıklılığının belirlenmesine de vermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM E2180-18 Polimerik veya hidrofobik malzemelerde bulunan antimikrobiyal maddelerin etkinliğini belirlemek için standart test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.