EN 12791 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Medikal Testler

EN 12791 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bir Avupa standardı olan EN 12791 standardı, cerrahi el dezenfeksiyonu maddesinin gerekliliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

EN 12791 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 12791 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Cerrahi el dezenfeksiyonu - Deney yöntemi ve özellik (faz 2, adım 2).

Tıpta cerrahi müdahaleler öncesinde, ekibin ellerinin antiseptik tedavisi, enfeksiyon riskini azaltmak için dünya genelinde kullanılan standart bir işlemdir. Esasen iki farklı antiseptik çeşidi bulunaktadır: alkol bazlı el ovmaları ve antimikrobiyal sıvı deterjanlar.

Bu tür preparatların antimikrobiyal etkinliğini belirlemek için birçok standart geliştirilmiştir. 2005 yılında yayınlanan Avrupa standardı EN 12971, bunlardan biridir. Bu standart yerleşik el florasının azaltılmasını sağlayan antimikrobiyal etkinlik için bir test yöntemi sunmaktadır.

Bu test yöntemi, cerrahi el dezenfeksiyonu için bir ürünün temiz el florasının salınımını azaltıp azaltmadığını değerlendirmektedir ve hijyenik el yıkamada olduğu gibi sürtünme yoluyla cerrahi el dezenfeksiyonunda kullanılan ürünler için uygulanmaktadır.

Test sırasında önce geçici flora ve yabancı maddeleri uzaklaştırmak ve daha sonra dezenfeksiyon tedavisinden önce bakteri sayısını belirlemek için, eller yıkanmaktadır. Daha sonra test ürünü uygulanmakta ve dezenfeksiyon işleminden hemen sonra ve üç saat sonra sayımlar gerçekleştirilmektedir.

Bu şekilde dezenfeksiyon işleminden önce ve sonra indirgeme faktörüne karşılık gelen ve üç saat sonra elde edilen değerlerin oranı elde edilmektedir. Sonuçlar, aynı kişilere propanol-yüzde1-60 kullanılarak uygulanan cerrahi el dezenfeksiyonu referans yöntemi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmalıdır.

Kısaca bu Avrupa standardı, tıbbi olarak dezenfeksiyon belirlenen alanlarda ve durumlarda kullanılan cerrahi el ovucu veya el yıkama ürünleri için geçerlidir. Bu tür endikasyonlar genelde hastanelerde, sağlık kuruluşlarında, dişçilerde ve bakım evlerinin kliniklerinde meydana gelmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, TS EN 12791 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.