Gözenekli Yapı Testi

Medikal Testler

Gözenekli Yapı Testi

EUROLAB, gözenekli kaplama ve gözenekli yapılı tıbbi cihazlar için mekanik ve metalurjik testler sağlar; bunlar arasında emilebilir patlatma ortamı (RBM), titanyum plazma spreyi (TPA), hidroksiapatit (HA), elektron demeti eritme (EBM) ve doğrudan metal lazer sinterleme (DMLS) yer almaktadır.

Gözenekli Yapı Testi

Bir implantın fiksasyonunu arttırmak için genellikle tıbbi cihazlara gözenekli bir kaplama uygulanır. Daha yeni teknolojiler ayrıca gözenekli yapıların cihazların ana malzemelerine doğrudan entegrasyonunu sağlar. Gözenekli bir yapıya sahip bir implantı piyasaya sürmek için, kaplamanın mekanik ve metalurjik özelliklerini doğrulamak için yapılması gereken bazı testler vardır.

Bu testler, FDA veya yasal gerekliliklerin karşılanmasında, yeni kaplama süreçlerinin ve teknolojilerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak ve kaplama tedarikçilerini karşılaştırmak veya doğrulamak için içgörü sağlamak açısından faydalıdır.

Gözenekli Yapıların Mekanik Testi

Mekanik testler statik ve dinamik gerilim, kesme ve bükülme ile birlikte aşınmayı içerir. Bu testler, test yöntemine bağlı olarak değişen özel olarak yapılmış gözenekli yapı test numuneleri üzerinde yapılır.

Kesme Testi (ASTM F1044 ve ASTM F1160)

Kesme testi için, numune 0.75 ”dış çapa ve 1 ila 1.25 inç uzunluğa sahip metalik bir silindirden oluşur, gözenekli kaplama metalin bir düz tarafına yapıştırılmıştır. Kaplanmış örnek, kaplanmamış bir numuneye tutturulur ve daha sonra arızaya kadar statik olarak veya önceden belirlenmiş bir döngü sayısına dinamik olarak kesilir.

Çekme Testi (ASTM F1147)

Gözenekli bir yapının çekme testi, bir tarafı kaplanmış ve bir kaplanmamış ve iki test armatürü arasına bağlanmış disk şeklinde bir numuneden oluşan bir test düzeneği kullanır. 1 "dış çapa sahip test numunesi, arızalanana kadar gerilme yüküne maruz kalır, yani bileşenler ayrılmıştır.

Aşınma Testi (ASTM F1978)

Aşınma testi gözenekli yapılar için kritiktir, çünkü zayıf bütünlüğün in vivo olumsuz etkileri olabilir. En yaygın olarak gerçekleştirilen test, bir aşındırıcı çark tarafından tekrar tekrar temas ettirilen dairesel bir gözenekli kaplama örneğinden oluşan Taber aşınmasıdır. Sonuçlar, tedarikçi tiplerinin kaplama tiplerini değerlendirirken karşılaştırmalı amaçlar için kullanılabilir veya bir düzenleyici kurum tarafından belirlenen genel kabul kriterleriyle karşılaştırılabilir

Döner Kiriş Yorgunluğu (ASTM F1160)

Döner kiriş testi, uzun ekseni kiriş olarak yüklenen kum saati şeklindeki, kaplanmış bir çubuktan oluşur. Test sırasında, numunenin yüzey malzemesi en fazla strese maruz kalır, bu da bunu gözenekli bir yapının özelliklerini belirlemek için ideal bir test haline getirir.

Sürtünme katsayısı

Sürtünme katsayısı testi, gözenekli bir yapı ile poliüretan kemik analogu, hayvan dokusu veya insan donör dokusu arasındaki statik ve dinamik sürtünme kuvvetlerinin ölçülmesinden oluşur. Statik direnç hareketi başlatmak için gereken kuvvettir, dinamik direnç ise hareketi sürdürmek için gereken sürtünme kuvvetidir. Dahili prosedürlere veya istemci protokollerine sürtünme testi katsayısı gerçekleştiriyoruz.

Gözenekli Kaplamaların Metalurjik Testi

EUROLAB'ın metalurjik laboratuvarları, gözenekli kaplama numuneleri üzerinde kaplama kalınlığı, kaplama yüzeyi pürüzlülüğü, hacim yüzdesi boşluğu ve gözeneklerin morfolojisi gibi çeşitli değerlendirmeler yapar.

Stereolojik Değerlendirme (ASTM F1854)

Bu test yöntemleri, gözeneksiz tıbbi implantlara yapışan çeşitli gözenekli kaplamaları inceler. Substratlar, kaplama kalınlığı, hacmi ve boşluk yüzdesini (doku arayüzü ve substrat arayüzü arasında) belirlemek için bir dijital görüntü analiz sistemi ve özel yazılım programlama kullanılarak değerlendirilir.

Metalurjik değerlendirme araçlarımız

  • Stereomikroskop - 5X - 50X arasındaki numuneleri değerlendirebilir
  • Metalografik mikroskop - 50X - 1000X arasındaki numuneleri değerlendirebilir
  • Dijital mikrofotoğraf - 5X-2500X'ten örnekleri değerlendirebilen
  • Hızlı ve verimli analiz için dijital görüntü analiz yazılımı
  • Numune montaj ve parlatma ekipmanları
  • Çeşitli kimyasal etchantlarla mikroetleme kabiliyeti
  • Hassas, düşük gerilimli, düşük ısı kesitleri için düşük hızlı elmas testereler
  • Daha yüksek büyütme analizi için SEM hizmetleri mevcuttur

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.