HRIPT Hipoallerjenik Test

Medikal Testler

HRIPT Hipoallerjenik Test

İnsan yineleyici yama testi anlamına gelen HRIPT testi (human repeat insult patch test), cildin tahriş edici veya alerjik zararlı reaksiyonlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bütün yama testleri, kontakt dermatite (temas alerjisine) neden olan faktörleri tespit etmenin en güvenilir yöntemidir.

HRIPT Hipoallerjenik Test

Bu testler, ulusal ve uluslararası standartlar, Avrupa Birliği direktifleri ve yürürlükte olan yasal düzenlemeler çerçevesinde ve dermatologların gözetiminde, gönüllüler üzerinde yürütülmektedir. Bu testler bazen ağır alerji rahatsızlığı olan veya kuru cilde sahip insanlar üzerinde de uygulanmaktadır. Bu kapsamda yineleyici yama testi (HRIPT) yanı sıra, kapalı / yarı açık yama testi, açık epidermal test, tekrar açık uygulama testi, kapalı / yarı açık yama testi ve hipoalerjen, açık epidermal test ve hipoalerjen ve benzer başka testler de yapılmaktadır.

Üretici firmaların insan yineleyici yama testi (RIPT testi) yaptırmasının başlıca avantajı, tüketicilere sunulacak ürünün, hedef tüketiciler için alerjenik reaksiyon veya cilt tahrişi riskini en aza indiren bir formüle sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Bu tür ürünlerde formüle katılan bileşenlerin sayısı artmakta, bu ise doğal olarak formüllerin karmaşık olmasına ve tüketicilerde alerjenlere maruz kalma riskinin artmasına neden olmaktadır.

Bu bakımdan tüketicilere sunulmadan önce bu ürünlerin potansiyel tahriş ve alerji risklerinin doğrulanması bir güvenlik garantisi olmaktadır. Hiç bir formül, tamamen risksiz olamaz. Ancak araştırma ve geliştirme, formülasyon veya pazarlama ekiplerinin kendilerini güvende hissetmeleri, bu test sonuçlarına bağlıdır. Diğer taraftan riskli bileşenlerin ürün formülünden çıkarılması, müşteri memnuniyeti yaratmaktadır.

Aslına bakılırsa HRIPT testinin sağladığı bir avantaj da, test sonuçlarının, dermatologlar tarafından test edilmiştir, hassas ciltler için uygundur, klinik olarak test edilmiştir ya da hipoalerjeniktir (yani düşük alerji riski taşıyan tüketiciler için uygundur) gibi çeşitli ürün iddialarını desteklemeye izin vermesidir.

Bu faydalar yanı sıra, üretici firmalar, ürünü tüketicilere sunmadan önce, bu basit ve hızlı test yöntemi ile kayda değer bir yatırım getirisi elde etmiş olmaktadır. Gelişmiş labortauvarlar tarafından düzenlenmiş bir HRIPT raporu, yetkililere, iş ortaklarına ve tüketicilere, ürün iddialarının geçerliliğini ve ürün güvenliğini kanıtlamaktadır.

HRIPT testi uygulanabilen başlıca ürün örnekleri şunlardır: nemlendiriciler, yaşlanma önleyici kremler, makyaj malzemeleri, sabunlar, temizleyici maddeler, çamaşır deterjanları ve tekstil ürünleri.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, HRIPT testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.