HRIPT Testi - Alerji Yaması

Medikal Testler

HRIPT Testi - Alerji Yaması

Alerji yama testi, alerjik cilt reaksiyonlarının nedenini anlamak belli maddeleri taramak amacı ile insanlara uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında farklı tahriş edici maddeler (alerjenler) içeren yamalar bir kişinin sırtına uygulanmakta ve 48 saat beklenmektedir. Süre sonunda cildin üzerinde olası duyarlı tepki belirtileri incelenmektedir.

HRIPT Testi - Alerji Yaması

Bu testlerde kullanılan alerji yamalarını üreten firmalar, ürün güvenilirliğini sağlamak ve mevcut toksikoloji standartlarına göre bir ön risk değerlendirmesi yapmak zorundadır. Bu amaçla uygulanan testlere kısaca HRIPT testi denmektedir. HRIPT kısaltması, İngilizce human repeat insult patch test ifadesinin baş harflerinden oluşturulmuştur ve insan yineleyici yama testi anlamına gelmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen bu testlerde, ürün bileşenleri, toksikolojik, fiziko-kimyasal veriler, safsızlık oranı, safsızlık türü, saflık seviyesi, stabilite, bibliyografik veriler ve kalite bakımından ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Ayrıca hedef tüketicilerin muhtemel maruziyetleri dikkate alınarak riskler belirlenmektedir. Bu klinik çalışmalar, çoğu zaman kozmetik ve topikal ürünler test edilen insan denekleri (gönüllüler) üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Kısaca HRIPT testi, alerji yamalarının, tahriş, duyarlılık ve alerjik temas potansiyelini belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir test yöntemdir. Avrupa Birliği ülkelerinde de, formüllerinde cilt hassaslaştırıcısı (alerjen madde) bulunmadığını doğrulamak amacı ile uygulanan güvenlik testleri arasında bu test yöntemi bulunmaktadır.

Yeni teknolojik ürünler ortaya çıktıkça, yeni kozmetik ürünler üretildikçe, insanların cilt üzerinde kullandıkları ürünlere olan alerjik tekipleri de giderek artmaktadır. Bu tepkiler, basit bir tahrişten, daha şiddetli rahatsızlıklara kadar uzanabilir. Üretici firmalar tüketicilerden, büyüklü küçüklü birçok şikayet almaktadır ve bu şikayetler doğal olarak firma içinde bir panik yaratmaktadır ve Ar-Ge, formülasyon veya pazarlama ekiplerinin dahil olduğu bir dizi araştırma başlatılmaktadır. Bunu yaşamamak için işletmelerin, sadece verimli ürünler değil, aynı zamanda potansiyel alerji tepkileri üretmeyecek ürünler üretmeleri gerekmektedir. Bu bakımdan firmaların tüketicilere, güvenilir kanıtlara dayalı, gerçekçi ve objektif iddialarla desteklenen ürünler sunmaları gerekmektedir. İşte bu noktada HRIPT testleri kurtarıcı olmaktadır.

Klinik ortamda HRIPT testi yaptıktan sonra, kremler, jeller, serumlar ve benzer hipoalerjenik formüller, yani daha düşük alerji riski taşıyan ürünler tüketicilere sunulmalıdır. Bu test, topikal ve kozmetik hipoalerjenik iddiaların değerlendirilmesi için tasarlanmış ve sektörde tanınan ve dünyanın her yerinde resmi kuruluşlar tarafından kabul edilen bir test yöntemidir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, HRIPT testi, alerji yaması testi hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.