ISO 16212 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Maya ve Küf Sayımı

Medikal Testler

ISO 16212 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Maya ve Küf Sayımı

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 16212 standardı, kozmetik ürünlerde mikrobiyolojik maya ve küf özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere yayınlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 16212 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Maya ve küf sayımı.

ISO 16212 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Maya ve Küf Sayımı

Söz konusu standart, aerobik inkübasyondan sonra seçici agar ortamında kolonileri sayarak, kozmetik ürün içeriğinde bulunan maya ve küf sayımı için test yöntemleri sunmaktadır. Tüketiciler açısından ürün kalitesi ve güvenliğini sağlamak için, ISO 16212 standardının uygulandığı kozmetik ürün tiplerini tespit etmek ve uygun bir mikrobiyolojik risk analizi yapmak tavsiye edilmektedir. Düşük bir mikrobiyolojik risk taşıdığı düşünülen ürünler, düşük su aktivitesi veya aşırı pH değerleri taşımaktadır. Bu ürünler hidro-alkollü ürünler içermektedir ve esasen, ISO 29621 standardına tabidir (TS EN ISO 29621 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Risk değerlendirilmesi ve düşük risk gruplarının mikrobiyolojik yönden tanımlanması).

Kozmetik dünyasında çok çeşitli ürün üretilmektedir. Bu nedenle söz konusu standartta yer alan talimatlar bazı ürünler için uygun olmayabilir. Örneğin bazı kozmetik ürünler su ile karışmamaktadır. Başka yöntemler, eşdeğer olduklarının veya yöntemin uygun olduğunun gösterilmesi koşulu ile burada sunulan testlerin yerine kullanılmaktadır. Belli bir yöntemin seçimi veya bu standartlarda belirtilen yöntemlerin kombinasyonu, testin yapılma amacına bağlıdır.

Numaralandırılmış maya ve uygun tanımlama testleri, standart kaynakçasında listelenen standartlarda tarif edilen testler kullanılarak tanımlanabilmektedir.

Kısaca kozmetik ürünlerde toplam küf ve maya sayımı, ürünün hacim veya ağırlık başına içerdiği toplam maya ve küf sayısını belirlemek için yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ISO 16212 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Maya ve küf sayımı test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.