ISO 20645 Tekstil Kumaşları - Antibakteriyel Aktivitenin Belirlenmesi - Agar Difüzyon Plakası Testi

Medikal Testler

ISO 20645 Tekstil Kumaşları - Antibakteriyel Aktivitenin Belirlenmesi - Agar Difüzyon Plakası Testi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 20645 standardı, tekstil ürünlerinde antibakteriyel aktivitenin belirlenmesine yönelik agar difüzyon plakası test yöntemini açıklamak üzere yayınlanmıştır. Bu standardın tam adı şu şekildedir: ISO 20645 Tekstil kumaşları - Antibakteriyel aktivitenin belirlenmesi - Agar difüzyon plakası testi.

ISO 20645 Tekstil Kumaşları - Antibakteriyel Aktivitenin Belirlenmesi - Agar Difüzyon Plakası Testi

Söz konusu standart, dokuma, örme ve diğer düz tekstil kumaşlara yapılan antibakteriyel uyglamaların etkisinin belirlenmesine yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Bu standart, hidrofilik ve hava geçirgen malzemelerin veya fibere eklenen antibakteriyel ürünlerin hijyenik yüzeylerini test etmek için geçerlidir. Bu agar test yönteminde, en düşük antibakteriyel uygulama difüzyonu gerekmektedir. ISO 20645 standardı, uygun şekilde uygulanması kaydıyla diğer malzemeler için de geçerli olmaktadır. Bu test yöntemi, agar ile reaksiyona giren antibakteriyel işlemlerle işlenmiş tekstil ürünlerini test etmek için uygun değildir.

Bir tekstil ürününe antimikrobiyal bir son kat uygulanması, bakteriyel büyümeyi önlemekte, mikrobiyal iz ürünlerinin etkilerini azaltmakta, biyo bozunmayı önlemekte ve mikrobiyojen kokuların etkilerini düşürmektedir. Bu test yöntemi, farklı ürünler karşılaştırıldığı zaman, bu tür tedavilerin aktivitesini kalitatif olarak tespit etmektedir. Aynı ürünün farklı konsantrasyonları karşılaştırıldığı zaman, tedavilerin etkisi hakkında yarı kantitatif bilgiler elde edilmektedir.

Çeşitli mikroorganizmalar, tekstil ürünlerinde üremekte ve gelişmektedir. Geçmişte daha çok küflerin neden olduğu ekonomik kayıpları önlemek için yapılan antibakteriyel uygulamaların yerini, günümüzde insan sağlığı açısından toksik özellikleri dikkate alan uygulamalar almıştır. Bugün bir yandan mantarların neden olduğu cilt rahatsızlıkları, diğer yandan bakterilerin çıkardığı kötü kokular yüzünden, tekstil ürünlerinin terbiye işlemlerinde antibakteriyel aktiviteler daha önemli hale gelmiştir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ISO 20645 Tekstil kumaşları - Antibakteriyel aktivitenin belirlenmesi - Agar difüzyon plakası testi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.