ISO 20743 Tekstil - Antibakterial Aprelenmiş Kumaşlarda Antibakteriyel Aktivitenin Tayini

Medikal Testler

ISO 20743 Tekstil - Antibakterial Aprelenmiş Kumaşlarda Antibakteriyel Aktivitenin Tayini

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 20743 standardı, dokusuz yüzeyler dahil tüm antibakteriyel tekstil ürünlerinin antibakteriyel aktivite özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere yayınlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 20743 Tekstil - Antibakterial aprelenmiş kumaşlarda antibakteriyel aktivitenin tayini.

ISO 20743 Tekstil - Antibakterial Aprelenmiş Kumaşlarda Antibakteriyel Aktivitenin Tayini

Söz konusu standart, antibakteriyel tekstil ürünlerinin antibakteriyel aktivitesini belirlemeye yönelik kantitatif test yöntemleri sunmaktadır. Bu test yöntemleri, kullanılan antibakteriyel maddenin türünden (örneğin organik, inorganik, doğal veya insan yapımı) bağımsız olarak, kumaş, vatka, giyim eşyası, yatak örtüsü, ev eşyaları ve çeşitli ürünler için kumaş, iplik ve malzeme dahil olmak üzere tüm tekstil ürünlerine uygulanabilmektedir.

Bu testler ile, amaçlanan uygulamaya ve tekstil ürününün kullanılacağı ortama ve ayrıca tekstil özelliklerinin yüzey özelliklerine dayanarak, antibakteriyel aktivitenin belirlenmesi için şu üç aşılama test yönteminden en uygun olanı seçilmektedir:

  • Emilim yöntemi: Test bakteriyel süspansiyonunun doğrudan numunelere aşılandığı bir değerlendirme yöntemidir
  • Transfer yöntemi: Test bakterilerinin bir agar plakasına yerleştirildiği ve örneklere aktarıldığı bir değerlendirme yöntemidir
  • Baskı yöntemi: Test bakterilerinin bir filtreye yerleştirildiği ve numunelere basıldığı bir değerlendirme yöntemidir

Bu testler ile bakteri sayımını ölçmek için, koloni plaka sayma yöntemi ve lüminesans yöntemi belirtilmiştir.

Tekstil sektöründe, antibakteriyel işlemden geçirilmiş tekstil ürünleri piyasaya sürülmektedir ve bu uygulama yıldan yıla genişlemektedir. Bu tekstil ürünleri kesinlikle, tüketicinin bakterilerin neden olduğu olumsuz etkilerden korunması ve yaşam kalitesini düşürmemesi gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu nedenle uluslararası bir standarda duyulan ihtiyacı karşılamak için antibakteriyel tekstil ürünleri için antibakteriyel aktiviteyi belirlemeye yönelik test yöntemleri geliştirilmiştir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ISO 20743 Tekstil - Antibakterial aprelenmiş kumaşlarda antibakteriyel aktivitenin tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.