JIS L 1902 Antimikrobiyal Kumaş Testi

Medikal Testler

JIS L 1902 Antimikrobiyal Kumaş Testi

Japon Endüstriyel Standartlar kuruluşu (JIS) tarafından geliştirilen JIS L 1902 standardı, tekstil ürünlerinde antibakteriyel aktivite ve etkinliğin test edilmesine yönelik bir test yöntemini açıklamak üzere yayınlanmıştır. Bu test yöntemi, antimikrobiyal ajanlarla işlemden geçirilmiş tekstil ürünlerinin, mikrobiyal büyümeyi önleme ve mikroorganizmaları 18 saatlik bir süre içinde öldürme yeteneğini tespit etmek amacı ile tasarlanmıştır.

JIS L 1902 Antimikrobiyal Kumaş Testi

JIS L 1902 standardı, üç test yöntemi sunmaktadır (biri kalitatif ve ikisi kantitatif). Kalitatif yöntem Halo Metodu olarak bilinmektedir ve birkaç değişiklik ile bir inhibisyon bölgesi yöntemine benzemektedir. Kantitaf yöntemlerden biri olan Emilim Yöntemi ise, başka bir popüler antimikrobiyal tekstil test yöntemi olan ve AATCC 100 standardında sunulan test yöntemine benzemektedir.

JIS L 1902 standardı, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından, ISO 20743 standardı olarak çok az değişiklik ile yayınlanmıştır. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 20743 Tekstil - Antibakterial aprelenmiş kumaşlarda antibakteriyel aktivitenin tayini.

JIS L 1902 standardında sunulan test yöntemleri, AATCC 100 standardında verilen alternatif bir antimikrobiyal kumaş test yönteminden daha dikkatli bir şekilde tasarlanmıştır. Bu test yöntemi kantitatiftir ve sonuçlar genellikle tekrarlanabilir özelliktedir. Belli bir antimikrobiyal kumaş üzerinde hem bakteriyostatik (büyümeyi inhibe eden) hem de bakterisidal (bakteri öldüren) özellikler test edilmektedir. Diğer taraftan bu test yöntemi, araştırmacıların bireysel testlerin kesinliğini tahmin etmelerine yardımcı olmakta ve genel deneysel doğruluğu arttıran üçlü testler öngörmektedir.

Ancak bu test yöntemi, ABD Çevre Koruma Kuruluşu (EPA) tarafından sağlık iddiaları için genellikle kabul edilmemektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, JIS L 1902 Antimikrobiyal kumaş testi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp