Koruyucu Etkinlik (Challenge) Testi

Medikal Testler

Koruyucu Etkinlik (Challenge) Testi

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin koruyucu etkinlik (challenge) testi, tüketici kullanımından önce ürünlerin güvenliğini sağlamak bakımından önemli görülmektedir.

Koruyucu Etkinlik (Challenge) Testi

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre, pazarlamadan önce hem bitmiş kozmetik ürünlerin hem de bileşenlerin güvenliğini doğrulamak, üretici firmanın sorumluluğundadır. Bir koruyucu sistemin, ürünü mikrobiyal büyüme ve bozulmadan koruma yeteneği, tam formülasyonun koruyucu etkinlik (challenge) testi ile belirlenmektedir.

Bu testler, bir kozmetik firmasının ürünlerini korumak için yapabileceği en önemli test türüdür. Bu testler, kozmetik üretici firmaların ve formüle edenlerin, ürünlerinin tüketici kullanımı sırasında kaçınılmaz olan mikrobiyal saldırılara nasıl karşı duracağına dair daha net veri elde etmelerini sağlamaktadır. Stabiliteyi sağlamak için kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini test etmek gereklidir ve kozmetik testleri, herhangi bir ürünün stabilite testi rejiminin önemli bir parçasıdır.

Gelişmiş laboratuvarlar, koruyucu test gereksinimlerinde firmalara yardımcı olmak için hem sektör standardı test yöntemlerinde hem de bu standartlara dayalı özel yöntemlerde uzmandır.

Bu kapsamda başlıca şu test yöntemleri sunulmaktadır:

  • Koruyucu görev ekranı
  • USP 51 Koruyucu mücadele testi (Antimikrobial etkililik testi)
  • ISO 11930 Koruyucu etkinlik testi (TS EN ISO 11930 Kozmetikler -
  • Mikrobiyoloji - Bir kozmetik ürünün antimikrobiyal korumasının değerlendirilmesi)
  • Koruyucu mücadele testi
  • Havlular için koruyucu mücadele testi
  • Özel koruyucu mücadele testleri

Kozmetik ürünlerde kullanılan koruyucuların etkinliği, orijinal ambalajı açılmadan önce ve son kullanıcı tarafından kullanım sırasında mikrobiyolojik olarak stabil kalabilmesi için test edilmektedir. Koruyucu etkinliğinin incelendiği bu test (challenge test) ile ürünün orijinal ambalajı açılmadan önce ve kullanım sırasında maruz kalacağı herhangi bir mikrobiyolojik bulaşma ve bozulmaya karşı ürünün kullanılan koruyucularla korunup korunmadığı belirlenmektedir.

Koruyucu etkinlik (challenge) testi, laboratuvar koşullarında numuneler üzerinde oluşturulan yapay bir kontaminasyona ve bu kontaminasyon için elde edilen sayısal verilere dayanmaktadır. Testin sonucu, belli zaman aralıklarında suni olarak kontamine olmuş üründeki mikroorganizma sayısının logaritmik olarak değerlendirilmesi ile belirlenmektedir. Testlerde pseudomonas aeruginosa, staphylococcus aureus, escherichia coli ve candida albicans mikroorganizmaları laboratuvar koşullarında aşılanmaktadır.

Bu arada ISO 11930 standardı, bir kozmetik ürünün genel antimikrobiyal korumasını değerlendirirken, koruma etkinliği testi veya mikrobiyolojik risk değerlendirmesi veya her ikisi tarafından oluşturulan verilerin yorumlanmasına yönelik bir prosedür açıklamaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, koruyucu etkinlik (challenge) testi hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.