Tekstil Ürünlerinde Bakteriyostatik Aktivite Tayini (AATCC 147)

Medikal Testler

Tekstil Ürünlerinde Bakteriyostatik Aktivite Tayini (AATCC 147)

Bakteriyostatik, bir ajanın bakterilerin büyümesini engellediği, bakterisidal ise bir ajanın bakterileri öldürdüğü anlamına gelmektedir. Bu bakımdan bakterisidal ajanların, bakteriyostatik ajanlara göre daha üstün olduğu varsayılmaktadır.

Tekstil Ürünlerinde Bakteriyostatik Aktivite Tayini (AATCC 147)

Genel olarak bakterileri önlemek için kumaşları, plastikleri ve kaplamaları işlemek amacı ile yaygın olarak antibakteriyel ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler esas olarak, yüzeylerde veya kumaşlarda büyüyen ve çoğalan, istenmeyen mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek ya da yok ederek çalışmaktadır. Bu ajanlar, yüzeyleri daha temiz tutmak, kokuları azaltmak ve ürünün daha uzun süre dayanmasına katkıda bulunmak konusunda etkilidir. Bu mikroorganizmaları kontrol altına almaya yardımcı olan ürünler, iki genel kategoriye ayrılmaktadır: bakterisidal ve bakteriyostatik.

Bir bakteriyostatik uygulamanın konsantrasyonu özellikle yüksekse, bir bakterisidalda görülmesi beklenen etkileri daha iyi yansıtacak şekilde performans gösterebilir. Ancak bu durum, bu ürünün bakterisidal olduğu anlamına gelmemektedir.

Bakteriyostatik uygulamalar, bakteriyel hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını doğrudan öldürmek yerine onları engelledikleri için bakterisidal uygulamalardan farklıdır. Bakteriyostatik ajanlar, çoğu durumda protein sentezini hedef almaktadır ve bakteri hücresinin metabolik sistemlerini engellemeye çalışmaktadır. Bunu yapmak hücre ölümüne neden olmamaktadır, sadece bakteriyel hücrelerin daha fazla büyümesini etkili bir şekilde engellemektedir. Bakteriyostatik ajanlar kullanıldığı zaman bakteriler yok edilmemekte, sadece çoğalmaları engellenmekte, dolayısıyla sayıları artmamaktadır.

Tekstil ürünlerinde bakteriyostatik aktivitenin belirlenmesine yöntelik yapılan testlerde, Amerikan Tekstil Kimyacıları ve Renkçiler Birliği (AATCC) tarafından geliştirilen AATCC 147 standardı esas alınmaktadır (AATCC 147 Tekstil malzemelerinin değerlendirilmesi: paralel çizgi metodu). Standardın adından dolayı bu standartta sunulan test yöntemi, daha çok paralel çizgi yöntemi olarak bilinmektedir.

Söz konusu test yöntemi, tekstil malzemeleri üzerinde yayılan antimikrobiyal ajanların antibakteriyel aktivitesini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Yani tekstil ürününün, mikroorganizmaların büyümesini engelleme ve bakteriyostatik olma yeteneği tespit edilmektedir.

Tekstil ürünleri yapıları ve kullanım şekilleri itibariyle mikroorganizmaların yaşaması ve çoğalması için uygun sıcaklık, nem ve besi sağlayan ortamlardır. Buraya yerleşen mikroorganizmalar hem tekstil ürününe hem de kullanan kişiye zarar vermektedir. Antimikrobiyal özellik kazandırılan tekstil ürünleri, bu olumsuzlukları azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Tekstil ürünlerinde bakteriyostatik aktivitenin tayin edilmesi, mikroorganizmaların önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, AATCC 147 standardı uyarınca, tekstil ürünlerinde bakteriyostatik aktivite tayini test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.