TS EN 1276 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Medikal Testler

TS EN 1276 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bir Avupa standardı olan EN 1276 standardı, gıda sektörü, konutlar ve işyerlerinde kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal aktivitelerinin değerlendirilmesine yönelik gereklilikleri ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

TS EN 1276 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 1276 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Gıda sanayi, ev ve kuruluşlarda kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal aktivitelerinin değerlendirilmesi için nicel süspansiyon deneyi - Deney yöntemi ve özellikler (safha 2, adım 1).

Bu standart, kimyasal dezenfektan ve antiseptiklerin antimikrobiyal etkinliğini belirlemek için kantitatif bir mikrobiyolojik değerlendirme yönemi içermektedir. Dezenfektanlar ve antiseptikler gibi bakterisidal veya antimikrobiyal ürünler, gıda, kozmetik, sağlık ve tıbbi cihaz üretimi gibi endüstriyel amaçlarla olduğu gibi, evlerde ve kurumsal alanlarda da çeşitli mikroorganizma popülasyonlarını bastırmak ve bunlarla mücadele etmek için kullanılmaktadır. Bakterisidal aktivitelerinin değerlendirilmesi, özellikle bu ürünlerin etkinliğini ve kalitesini geliştirmek bakımından önemli olmaktadır.

Bugün gelişmiş mikrobiyoloji laboratuvarlarında, dezenfekte edici ve antiseptik sıvıların bakterisidal etkinliğini değerlendirmek amacı ile EN 1276 standardına uygun testler yapılmaktadır. Burada açıklanan test yöntemi, kimyasal dezenfektan ve antiseptiklerin, test mikroorganizmalarının yaşayabilir bakteriyel hücrelerinin sayısında bir azalma olması için ne kadar etkili olduğunu değerlendirmeye yöneliktir.

EN 1276 standardının uygulandığı alanlar şunlardır:

  • Gıda sektöründe süt ürünleri, et ürünleri, deniz ürünleri, yumurta ürünleri ve hayvan yemleri gibi hayvansal ürünler ve meyva ve sebzeler, içecekler ve unlu ürünler gibi bitkisel kökenli gıdaların işlenmesi ve dağıtımında
  • Katering işletmeleri, toplu taşımalar, kamu alanları, okullar, dükkanlar, spor odaları, oteller, konutlar, ofisler ve hastanelerin klinik olarak hassas olmayan alanlarında
  • Paketleme malzemesi, biyoteknoloji, eczacılık, kozmetik ve tuvalet malzemeleri ve tekstil ürünleri gibi diğer endüstriyel işlerde

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, TS EN 1276 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.