TS EN 12764 Sağlık Gereçleri İçin Girdaplı Banyo

Medikal Testler

TS EN 12764 Sağlık Gereçleri İçin Girdaplı Banyo

Bir Avrupa standardı olan EN 12764 standardı, sağlık amaçlı kullanılan tıbbi ekipmanın, girdap banyo özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

TS EN 12764 Sağlık Gereçleri İçin Girdaplı Banyo

Bu standart, ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 12764 Sağlık gereçleri - Girdaplı banyolar için teknik özellikler. Bu standart daha sonra TSE tarafından yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer aldığı için, geçiş süresi sonuna kadar yürürlükte kalmaya devam etmektedir.

Söz konusu standart, laboratuvar ortamında kulanılan sağlık gereçlerinin, hijyen talimatlarına uygun olarak, belli bir yüksek nominal gerilime sahip girdap (anafor) banyoları için gereksinimleri açıklamaktadır. Bu banyolar genelde tek fazlı cihazlar için en yüksek 250 V ve diğer cihazlar için 480 V nominal gerilime sahiptir.

Konutlarda kişisel bakım ve sağlık kuruluşlarında tedavi amaçlı kullanılan jakuziler söz konusu standarda tabidir. Bu jakuzilerde su, mekanik yollarla sürekli hareket halinde tutulmakta ve iyileştirilmiş dolaşım ve rahatlamayı teşvik eden bir masaj hareketi uygulamaktadır. Jakuzi banyosu genel olarak yumuşak doku yaralanmalarının tedavisinde ve yanıklar gibi açık yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Aslına bakılırsa bir jakuzi banyosu, jakuzi jetleri ile donatılmış bir hamamdır. Jetler banyo küvetinin yan tarafına yerleştirilmekte, daha sonra bunlar banyo güvertesine veya banyoya yakın bir yere monte edilen kumandalar ile çalıştırılmaktadır. Hidromasajlı küvetler ise hava ve su ile işletilmektedir.

Jetlerden küvete atılan suyun kuvveti bir hava kontrolörü ile ayarlanmaktadır. Hidroterapi, ağrıları yatıştırmak ve belli tıbbi durumları tedavi etmek için su kullanan bir tedavi şeklidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, TS EN 12764 Sağlık gereçleri için girdaplı banyo test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.