TS EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Medikal Testler

TS EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bir Avupa standardı olan EN 1500 standardı, kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler arasında olan hijyenik el ovalama maddesinin gerekliliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

TS EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 1500 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Hijyenik el ovalama maddesi - Deney yöntemi ve gerekler (safha 2 / adım 2).

Antiseptikler ve dezenfektanlar, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için cilt veya mukoza gibi vücut yüzey uygulamaları (topikal) ve sert yüzey uygulamaları için hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastane enfeksiyonlarının önüne geçilmesine yardımcı olduğu için özellikle enfeksiyon kontrol uygulamalarında önemli bir yer tutmaktadır.

Özellikle salgın hastalıkların yaygın olduğu ve enfeksiyon ve mikrobiyal kontaminasyon konusundaki endişelerin artması üzerine, insanlar tarafından kimyasal antiseptik ve dezenfektanların kullanımı artmaktadır. Bu ürünlerin içeriğinde, uzun yıllardır antisepsi, dezenfeksiyon ve korunma amaçlı olarak kullanılan çok çeşitli aktif kimyasal maddeler (biyositler) bulunmaktadır.

Genel olarak aktif kimyasal maddeler (biyositler) çok geniş bir aktivite çeşitliliğine sahiptir ve çok fazla hücre içi hedeflere sahiptir.

Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerin yaygın kullanımı, mikrobiyal direncin geliştirilmesi konusunda bazı tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Bunların etki şekilleri ve mikrobiyal direnç sistemleri biririnden farklı olmaktadır. Bu ürünlerde kullanılan çeşitli biyosit tiplerinin kimyasal yapıları ve klinik kullanımları belirlenmiştir.

Bu biyositlerin birçoğu, tek başlarına veya mikroorganizmalara karşı aktivite bakımından önemli ölçüde değişen çeşitli ürünlerde bileşikler halinde kullanılmaktadır. Antimikrobiyal aktivite, formülasyon etkileri, bir organik yükün varlığı, sinerji, sıcaklık, seyreltme ve test yöntemi gibi birçok faktöre bağlıdır ve laboratuvar testleri ile bunlar belirlenmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, TS EN 1500 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.