TS EN 1650 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Medikal Testler

TS EN 1650 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bir Avupa standardı olan EN 1650 standardı, kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerde mantar oluşması veya mayalanma durumunun gerekliliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

TS EN 1650 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler

Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 1650 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Gıda, sanayi, evsel ve endüstriyel alanlarda kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerde mantar oluşması veya mayalanmanın değerlendirilmesi - Deney yöntemi ve özellikler (faz 2, adım 1).

Antiseptikler, mikroorganizmaların büyümesini durduran veya yavaşlatan kimyasal maddelerdir. Cerrahi ve diğer süreçlerde enfeksiyon riskini azaltmak için hastanelerde ve tıbbi ortamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Tıbbi müdahalelerde farklı özelliklerde antiseptikler kullanılmaktadır.

Bunlar el ovma, el yıkama ve cilt preparatlarını içermektedir. Dezenektanlar da mikroorganizmaları öldürmektedir, ancak antiseptikler ve dezenfektanlar arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Dezenfektanlar daha çok tezgah üstü ve tıbbi ekipman gibi cansız yüzeylere uygulanırken, antiseptikler vücuda uygulanmaktadır.

Yani insan vücudundaki cerrahi bir bölgeye antiseptik uygulanırken, ameliyat masasını sterilize etmek için bir dezenfektan kullanılmaktadır.

Gerek antiseptikler gerekse dezenfektanlar, genelde biyositler olarak adlandırılan kimyasal maddeler içermektedir. Hidrojen peroksit, hem antiseptik hem de dezenfektanlarda yaygın kullanılan bir kimyasal bileşiktir. Ancak antiseptikler, genelde dezenfektanlardan daha düşük yoğunlukta biyosit içermektedir.

Kısaca antiseptikler, cilt üzerindeki mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olan kimyasallardır. Tıbbi ortamlarda enfeksiyon riskini azaltmak ve mikropların yayılmasını durdurmak için kullanılmaktadır.

Genelde güvenli olmalarına rağmen, uzun süre kullanmaktan kaçınmak doğru olmaktadır. Dezenfektanlar ise bakterileri hızla öldürmek için kullanılmaktadır. Dezenfektanlar mikropların hücre duvarını tahrip etmekte veya metabolizmalarına müdahale etmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, TS EN 1650 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.