Yüzeyde Fotokatalitik Özellik İçeren Malzemelerin (UV Işık Altında) Antibakteriyel Aktivitesi (ISO 27447)

Medikal Testler

Yüzeyde Fotokatalitik Özellik İçeren Malzemelerin (UV Işık Altında) Antibakteriyel Aktivitesi (ISO 27447)

Teknik olarak fotokataliz işlemi, bir ışık kaynağı, yarı iletken malzemelerin (fotokatalizörlerin) yüzeyi ile etkileşime girdiği zaman meydana gelen aktivitedir.

Yüzeyde Fotokatalitik Özellik İçeren Malzemelerin (UV Işık Altında) Antibakteriyel Aktivitesi (ISO 27447)

Bu işlem sırasında, en az iki eşzamanlı reaksiyon meydana gelmektedir: fotojenere deliklerden oksidasyon ve fotojenere elektronlardan indirgeme. Fotokataliz işlemi, ortamdaki kirleticileri ayrıştırmak ve atmosferik havanın kalitesini artırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle fotokataliz, genel olarak inşaat sektöründe iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için kullanılmaktadır.

1920’li yıllardan beri titanyum dioksitin ultraviyole radyasyon ile karartıldığı zaman fotokatalitik özellikler sergilediği bilinmektedir. Işık uyarımı ile hem delikler hem de elektronlar üretilmektedir.

Küresel sanayinin hızla gelişmesi ile birlikte, giderek artan çevre kirliliği ve enerji kayaklarının tükenmesi, küresel kriz konusunda farkındalığı artırmıştır. Son yıllarda bu problemleri aşma konusunda etkili bir yöntem geliştirme çabaları artmıştır. Bunlar arasında yarı iletken fotokataliz, en umut verici teknolojilerden biridir. Bu teknoloji doğal güneş ışığı veya yapay iç mekan aydınlatması enerjisini kullanmanın bir yolunu göstermektedir.

Bugün titanyum dioksit, hava ve su arıtma, kendi kendini temizleyen yüzeyler, antibakteriyel ve su ayırma dahil çevre ve enerji alanları için mükemmel bir fotokatalizör malzemesi olarak kullanılmaktadır. Fotokatalitik antibakteriyel uygulamalar için kullanılan titanyum dioksit bazlı fotokatalizörün verimliliğini artırmak için, metal iyonları, asil metaller, metal olmayanlarla katkı ve diğer malzemelerle birleştirme dahil olmak üzere çeşitli çalışmalar devam etmektedir. Modifiye titanyum dioksit fotokatalist, görünür ışık aydınlatmasına yanıt olarak bakteri hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde engellemektedir.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 27447 standardında, ultraviyole ışınlaması altında bakteri sayımını ölçerek, bir fotokatalizör içeren veya yüzeyinde fotokatalitik filmler bulunan malzemelerin antibakteriyel etkinliğini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Bu standart, çeşitli uygulamalar için inşaat malzemelerinde kullanılan farklı türdeki yarı iletken fotokatalitik malzemelerle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Toz, granül veya gözenekli fotokatalitik malzemeleri içermemektedir.

Söz konusu test yöntemi genelde antibakteriyel etki için üretilen fotokatalitik malzemelere uygulanmaktadır. Fotokatalitik malzemelerin, antifungal aktivite, antiviral aktivite, su kontaminantlarının ayrışması, kendi kendini temizleme, buğulanma önleyici ve hava temizleme gibi performans türleri, bu test yöntemi kapsamına girmemektedir.

ISO 27447 standardı, fotokatalitik malzemeler için test yöntemleri sağlamaya yönelik devam eden çabaların bir sonucudur ve antibakteriyel aktivite için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bu test yöntemi, geçirgen veya pürüzlü yüzeylere sahip test parçalarının antibakteriyel aktivite ölçümü için uygun değildir. Bu ölçümler başka test yöntemleri gerektirmektedir.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden sağlık kuruluşlarına ve üretici firmalara, ISO 27447 standardı uyarınca, yüzeyde fotokatalitik özellik içeren malzemelerin (uv ışık altında) antibakteriyel aktivitesi test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.