TS EN 13014 Gaz Numune Alma Borularının Anestezi ve Solunum Donanımına Bağlantıları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 13014 Gaz Numune Alma Borularının Anestezi ve Solunum Donanımına Bağlantıları

Solunum ile ilgili koruyucu cihazların, gaz numune alma borularının anestezi ve solunum donanımına bağlantıları konusunda açıklamalar içeren BS EN 13014 standardı, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13014 Anestezik ve solunum cihazları için gaz örnekleri tüp bağlantıları.

TS EN 13014 Gaz Numune Alma Borularının Anestezi ve Solunum Donanımına Bağlantıları

Söz konusu standart, anestezi ve solunum amaçlı kullanılan cihazların, solunum sisteminden saptırıcı gaz ekranlarına ve solunum sistemine ya da anestezik gaz ayırma sistemine gazı geri aktaran gaz örnekleme tüplerindeki bağlayıcıların yapısı, boyutları ve işaretlenmesi konusunda gerekli açıklamaları kapsamaktadır.

Anestezi ve solunum cihazları, cerrahi işlemler veya potansiyel olarak ağrılı işlemler sırasında uyumayı tetikleyen gazları dağıtan cihazlardır. Genel olarak bu cihazlar bir oksijen kaynağı, bir oksijen akış ölçer, uçucu bir sıvı anestezikten buhar üreten hassas bir buharlaştırıcı, boru, konektörler ve valflerden oluşan bir hasta solunum devresi ve bir temizleme ekipmanından oluşmaktadır. Anestezik gazlardan oluşan kirlilik, ortamdaki insanların sağlığı bakımından tehlikelidir. Bu açıdan gaz borularının anestezi ve solunum donanımı bağlantıları son derece önemlidir.

Hasta solunum devresi, hastaya anestezik gaz iletimi için kullanılan bağlantılardır. Bu bağlantılar sayesinde hastaya oksijen verilmekte, hastaya anestezi uygulanmakta, hasta tarafından üretilen karbondioksit çekilmekte ve gerekirse ventilasyona destek olunmakta veya ventilasyon kontrol altında tutulmaktadır.

Kısaca anestezi ve solunum donanımının temel işlevi, oksijen ve anestezik gazlar vermek, solunum sisteminden karbondioksiti çekmek ve kontrollü havalandırma sağlamaktır. Doğru kullanımı sağlamak için bu ekipmanın düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 13014 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp