TS EN ISO 5364 Anestezi ve Solunum Donanımı - Orofaringeal Tüpler

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5364 Anestezi ve Solunum Donanımı - Orofaringeal Tüpler

Anestezik ve solunum ile ilgili ekipman arasında yer alan orofaringeal tüplerin özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5364 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5364 Anestezi ve Solunum Donanımı - Orofaringeal Tüpler

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5364 Anestezi ve solunum donanımı - Orofaringeal tüpler. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

Söz konusu standart, plastik malzemelerden, kauçuktan ya da metalden yapılmış orofaringeal kanüllerin (ya da tüplerin) hava yoluna yönelik gerekliliklerini açıklamaktadır. Bu standart, orofaringeal hava yolunun alevlenebilirliğine yönelik koşullar için geçerli değildir. Orofaringeal hava yolunun yanıcılığı, iyi bilinen bir tehlikedir. Bu durum, standardın kapsamı dışında olan uygun bir klinik yönetim ile ele alınmalıdır.

Orofaringeal hava yolu, bir hastanın hava yolunu korumak veya açmak için kullanılan yardımcı tıbbi bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde hastanın dilinin nefes almayı engelleyecek şekilde nefes borusunu kapamasını önlenmektedir. Orofaringeal kısaca, dilin tabanı ile faringeal duvar arasında hava yolundan uzanacak şekilde tasarlanmış plastik, kauçuk veya metalik cihazlardır.

TS EN ISO 5364 standardı, orofaringeal hava yolu için boyut ve diğer gereklilikleri açıklamaktadır. Hava yolu boyutu, hava yolunun yumuşak dokular tarafından tıkanmasını önlemek için örneğin dilin tabanını ileride tutmak için gerekli olan uzunluktur.

Eğer hastanın spontan solunumu yoksa nefes almanın devamlılığını temin etmek için ventilasyon girişimi gerekmektedir. Bunu sağlayan orofaringeal kanülleridir. Hava yolu tıkanmalarında başlıca neden dilin geriye kaçması ve hava akımını engellemesidir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5364 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp