TS EN 13544-2 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 2: Boru Sistemi ve Bağlantı Elemanları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 13544-2 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 2: Boru Sistemi ve Bağlantı Elemanları

Solunum tedavi ekipmanından biri olan boru sistemi ve bağlantı elemanlarının özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 13544-2 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13544-2 Solunum tedavi cihazları - Bölüm 2: Boru sistemi ve bağlantı elemanları.

TS EN 13544-2 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 2: Boru Sistemi ve Bağlantı Elemanları

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından aynı gereklilikleri düzenleyen ISO / DIS 17256 Anestezik ve solunum ekipmanları - Solunum terapisi tüpleri ve konektörleri standardı geliştirilmiştir.

TS EN 13544-2 standardı, solunum gazlarının tedavi amaçlı olarak ev, ambulans ve hastanede uygulanması için solunum cihazları ile birlikte kullanılan nipel ve vida ile bağlanmış bağlantı elemanları gibi ekipmanların ve ara yüzeyler dahil boru sistemlerinin gerekliliklerini açıklamaktadır.

Solunum tedavi ekipmanı, hastaların daha etkili nefes almasına yardımcı olmaktadır. Hastalar, akciğerlerinde ve trakeada yeterli oksijen almayı zorlaştıran mekanik zorluklar yaşıyorsa, bu durum derhal tedavi edilmelidir. Solunum yardımının gerekli olduğu durumlarda, oksijen uygulanabilmesi için hava yolunu açmak gerekebilir. Bu durumda bir boru trakea içine sokulmak zorundadır.

Solunum cihazları hastanın aldığı oksijen miktarını ve hastanın ne sıklıkta nefes alması gerektiğini düzenlemektedir. Boru sistemi ve bağlantı elemanları, oksijen akışı ve oksijen konsantrasyonu sağlamaktadır. Bu ekipmanın verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle solunum tedavi cihazları ile birlikte kullanılan boru sistemi ve bağlantı elemanlarının laboratuvar testleri önemli olmaktadır.

Kısaca solunum cihazları, solunum fonksiyon bozukluğu olan hastalara mekanik olarak solunum gazı sağlamaktadır. Bu gaz genelde oksijen ile zenginleştirilir ve cihaz tarafından üretilen pozitif bir basınçla akciğerlere taşınır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 13544-2 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp