TS EN 135 Solunumla İlgili Cihazlar - Eş Değer Terimler Listesi

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 135 Solunumla İlgili Cihazlar - Eş Değer Terimler Listesi

Solunum koruyucu cihazlar ile ilgili eş değer terimler konusunda, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 135 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 135 Solunumla ilgili cihazlar - Eş değer terimler listesi.

TS EN 135 Solunumla İlgili Cihazlar - Eş Değer Terimler Listesi

Yürürlükte olan yasal düzenlemeler çerçevesinde işverenlerin yükümlülükleri arasında, çalışanları solunum tehlikelerine karşı korumak da bulunmaktadır. Bu noktada solunum tehlikeleri kontrol edilmek zorundadır. Esas olarak solunum tehlikeleri, biyolojik kirleticiler, tozlar, buğular, dumanlar ve gazlar gibi havada bulunan kirletici maddeleri veya oksijen eksikliği olan ortamları kapsamaktadır. Bu tehlikelerden birkaçı bir arada da olabilir.

Bir tehlike kontrol programı, çalışanları havadaki kirleticilere maruz kalmaktan korumak için gerekli tüm adımları atmak zorundadır. Bunun için çalışanların sağlıklarını tehdit eden kimyasal malzemeler veya maddeleri izlemek gerekmektedir. Ayrıca maruziyeti kontrol etmek için hangi yöntemlerin kullanıldığını ve bu kontrollerin etkinliğinin nasıl sağlandığı da dokümante edilmelidir.

Bu arada iyi tasarlanmış ve bakımı yapılan mühendislik kontrolleri, çalışanların havadaki tehlikeli kirletici maddelere maruziyetini kontrol etmek için tercih edilen bir başka yöntemdir. Bu kontrol yöntemleri, mekanik havalandırma, proses veya iş ekipmanının korunması ve izolasyonu, bu ekipmanının uygun kontrolü ve kullanımı ve mümkünse daha az tehlikeli maddelerin ikame edilmesi gibi yöntemlerdir.

Ancak bazı atmosfer türleri, çalışanı derhal tehlikeye sokan tehlikeli madde konsantrasyonları içermektedir. Sağlık için tehlikeli olarak bilinen konsantrasyonda bir kirletici madde, tehlike potansiyeli olan bir kirletici madde, bilinmeyen konsantrasyonda bilinmeyen bir kirletici madde, test edilmemiş sınırlı bir alan, oksijen eksikliği olan bir atmosfer ve gaz veya buharın tutuşabileceği konsantrasyonda kirleticiler riskli kabul edilmektedir. Bu durumda solunmla ilgili cihazların kullanılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 135 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.