TS EN ISO 20789 Anestezi ve Solunum İle İlgili Cihazlar - Pasif Nemlendiriciler

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 20789 Anestezi ve Solunum İle İlgili Cihazlar - Pasif Nemlendiriciler

Anestezi, solunum ve reanimasyon ekipmanları arasında pasif nemlendiriciler de yer almaktadır. Bu cihazların özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 20789 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 20789 Anestezi ve Solunum İle İlgili Cihazlar - Pasif Nemlendiriciler

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 20789 Anestezi ve solunum ile ilgili cihazlar - Pasif nemlendiriciler.

Bu standart, evde uygulanan bakımda ve sağlık kuruluşlarında kullanılmak üzere tasarlanan pasif bir nemlendirici olarak da tanımlanan, soğuk hava geçişli veya soğuk geçişli nemlendirme cihazlarına yönelik gereklilikleri açıklamaktadır. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

Bu tür ekipman, hastalara verilen gazların su içeriğini yükseltmek için kullanılmaktadır. Tıbbi amaçlı kullanılan mevcut gazlar yeterli nem içermemekte ve hastaların üst solunum yollarına zarar vermektedir. Yetersiz nem, üst hava yolunun kurumasına neden olmakta, bu da hava yolunun daralmasına ve hatta tıkanmasına neden olmaktadır.

Pasif nemlendirici ekipman, hastalara verilen gazların su içeriğini artırmaktadır ve çalışma sistemi, sıvı bir rezervuardan oda havasına nem aktarmaya dayanmaktadır. Bu yüzden bu tür pasif nemlendiriciler, aktif nemlendiricilere göre daha düşük çıkışa sahiptir. Aktif nemlendiricilerin temel güvenliği ve temel performansı, ISO 80601-2-74 standardı kapsamına girmektedir.

Pasif bir nemlendiricinin güvenli kullanımı, bu ekipmanın aksesuarları ile etkileşimine bağlı olduğu için bu standart, hasta bağlantı portuna kadar toplam sistem performansı gereksinimlerini belirlemektedir. Bu gereksinimler solunum tüpleri gibi aksesuarlar için geçerli olmaktadır.

Genel olarak pasif nemlendiriciler hava ve hava-oksijen karışımlarında kullanılmaktadır ve pasif bir nemlendiricinin bu gazlarla çalışması gerekmektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 20789 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp