TS EN ISO 7376 Anestezi ve Solunumla İlgili Donanım - Trakea Entübasyonu İçin Laringoskoplar

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 7376 Anestezi ve Solunumla İlgili Donanım - Trakea Entübasyonu İçin Laringoskoplar

Anestezi ve solunum ile ilgili bir ekipman olan trakea entübasyonu için laringoskopları açıklayan BS EN ISO 7376 standardı, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 7376 Anestezi ve solunumla ilgili donanım - Trakea entübasyonu için laringoskoplar. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

TS EN ISO 7376 Anestezi ve Solunumla İlgili Donanım - Trakea Entübasyonu İçin Laringoskoplar

Bu standard, entübasyon için kullanılan laringoskoplar ile ilgili genel gereklilikleri kapsamaktadır. Ayrıca kancalı tip laringoskopların tutamak ve lambasının kritik boyutlarını ve bıçakların ve tutamakların birbirleri ile değiştirebilirliğini açıklamaktadır.

Bu uluslararası standart, boğaza tüp yerleştirme işinde kullanılan bir cihaz olan laringoskoplar için, anestezi, yoğun bakım ve acil bakım gereklilikleri dahil olmak üzere benzer prosedürler için gereksinimler açıklamaktadır.

Bu standart aynı zamanda yeniden kullanılabilir ve tek kullanımlık laringoskop bıçakları ve kulpları için gereklilikleri de vermektedir. Laringoskoplar tek parçalı sap ve bıçak yapısında olabilir. Ya da çıkarılabilir bir bıçak ve sapa sahip olabilir. Kullanım sırasında boğazın aydınlatması için üzerinde bir ışık kaynağı da bulunabilir.

Bu uluslararası standart, laringoskoplar için genel koşulları açıklamakta ve kancalı tip laringoskopların sapı ve lambası için kritik boyutları belirtmektedir. Aynı zamanda bıçakların ve tutamakların değiştirilebilir olmasına değinmektedir.

Elektrik güvenliği gereksinimleri, şebekeye veya harici güç kaynaklarına bağlı cihazlar için daha katı olacağından bu standart, sadece boğazı aydınlatmak için pille çalışan dahili bir güç kaynağına sahip cihazlar için geçerlidir. Söz konusu standardın eklerinde, laringoskop test yöntemleri açıklanmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 7376 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp