TS EN 14594 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sürekli Akışlı Basınçlı Hava Hatlı Solunum Cihazları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 14594 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sürekli Akışlı Basınçlı Hava Hatlı Solunum Cihazları

Sürekli akışlı basınçlı ve hava hatlı solunum cihazlarının, özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 14594 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 14594 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Sürekli akışlı basınçlı hava hatlı solunum cihazları - Özellikleri, deneyleri, işaretlemesi.

TS EN 14594 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sürekli Akışlı Basınçlı Hava Hatlı Solunum Cihazları

Söz konusu standart, solunum ile ilgili bir koruyucu cihaz olarak aşındırıcı ile parlatma işleminde kullanılan sürekli akışlı basınçlı hava hatlı solunum cihazlarının ve bu cihazlar ile birlikte kullanılan tam yüz maskesi, yarım maske, başlık, kask veya takım gibi ekipmanın asgari özelliklerini açıklamaktadır.

Basınçlı hava yolu solunum cihazları, ortam atmosferinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Kirletici maddeler veya oksijen eksikliği yüzünden ortam havasının tehlikeli olduğu ve filtreleme cihazlarının yeterli koruma sağlamadığı durumlarda bu cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar sürekli hava beslemeli olduğu için genelde uzun süreli çalışmalarda, örneğin şantiyelerde, tarımda ve sanayide tank ve konteynerlerin bakım ve onarımında, yeraltı ve yerüstü madenciliğinde ve basınçlı hava solunum cihazının dar çalışma alanı yüzünden çalışanı zorlayacağı her durumda tercih edilmektedir.

Basınçlı hava hatlı solunum cihazları, basınçlı hava kaynağı ile basınçlı hava beslemesine bağlanan bir yüz maskesinden oluşmaktadır. Yüz maskesi genelde tam yüz maskesidir. Bu tür cihazlar inhalasyon sırasında sadece gerektiği kadar hava sağlamaktadır. Bu yüzden hava tüketimi ekonomiktir. Ayrıca modüler tasarımı ile birçok kombinasyon mümkün olmaktadır. Keza acil durum hava beslemesi ile ilave güvenlik sağlamaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 14594 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp