TS EN ISO 18778 Solunum Donanımı - Yenidoğan Monitörleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 18778 Solunum Donanımı - Yenidoğan Monitörleri

Anestezi, solunum ve reanimasyon ekipmanlarının önemli bir parçası olan yenidoğan monitörlerinin genel özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 18778 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 18778 Solunum Donanımı - Yenidoğan Monitörleri

Daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanan bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 18778 Solunum donanımı - Yenidoğan monitörleri - Belirli özellikler.

Söz konusu standart, üç yaşın altındaki uyuyan veya oturan çocuklarda yaşamsal tehlike oluşturan durumları tespit etmek için kullanılan monitörlerin güvenliğine ve temel performansına yönelik gereksinimleri açıklamaktadır.

Bu uluslararası standart evlerde uygulanan bakım çalışmalarında kullanılan cihazlar için geçerlidir. Sağlık kuruluşlarında kullanılmak üzere üretilen monitörler için geçerli değildir. Genelde bu monitörler sürekli profesyonel denetim olmadan kullanılabilmektedir. Bu standart, monitörü hastaya uygulamak için gerekli olan prob ve kablolar gibi aksesuarları da kapsamaktadır.

Yenidoğan monitörleri, bebeklerin nefes almasını, kalp atış hızını ve hareketini izleyen cihazlardır. BS EN ISO 18778 standardının kapsadığı başlıca konular şunlardır: testler için genel şartlar, temel güvenlik kategorileri, çıkarılabilir koruyucu araçlar, çevre koşulları, çevresel testler, koruyucu topraklama, fonksiyonel topraklama ve potansiyel dengeleme, mekanik dayanım, normal kullanımda stabilite, pnömatik ve hidrolik güç, X-radyasyon, mikrodalga radyasyonu, ışık radyasyonu, kızılötesi radyasyon, ultraviyole enerji, elektromanyetik uyumluluk, elektrostatik yükler, biouyumluluk, anormal çalışma ve arıza koşulları ve ilave gereksinimler.

Bebek monitörlerinin bir kısmı bebeğin ayak bileğine takılmaktadır ve bebeğin kalp hızı ve oksijen seviyesi izlenmektedir. Bu değerlerde bir anormallik varsa bir uyarı sinyali vermektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 18778 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp